صناديق الاستثمار في البنوك الإسلامية بين النظربة والتطبيق: عرض منهجي، نموذج مقترح
Mutual Funds in Islamic banks between theory and application: a methodological presentation and a proposed model
- Tez No: 823568
- Danışmanlar: PROF. DR. GALAL FATİH ALBAB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, İşletme, Chest Diseases, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Arapça
- Üniversite: Sadat Academy for Management Sciences SAMS
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 448
Özet
Çalışma, İslami bankalarda bilimsel ilkeleri İslami şeriat hükümleriyle ilişkilendiren ve büyük yatırımcıların yanı sıra küçük yatırımcılara da paralarını kârlılığı birleştiren meşru bir yatırıma yatırmaları için yatırım alternatifleri sunan İslami bankalardaki İslami yatırım fonu için önerilen bir model geliştirdi. likidite ve risklerden korunma. Bu model aynı zamanda İslami bankaların tasarruf havuzlarını çeşitlendirmelerine, kısa vadeli finansman olgusuna uyum sağlamalarına ve aynı zamanda ekonomik alanda arzu ettikleri kalkınma hedeflerine ulaşmalarına katkıda bulunmanın yanı sıra kârlılık, likidite ve risklerden güvenliği birleştirme arzularına ulaşmalarına da olanak sağlamaktadır. ve sosyal düzeyler.
Özet (Çeviri)
The study developed a proposed model for an Islamic investment fund in Islamic banks that links scientific principles with the provisions of Islamic Sharia, and provides investment alternatives for small investors - as well as large ones - to invest their money in a legitimate investment that combines profitability, liquidity, and safety from risks. This model also allows Islamic banks to diversify their savings pools, accommodate the phenomenon of short-term financing, and also achieve their desire to combine profitability, liquidity, and safety from risks, in addition to contributing to achieving their desired development goals at the economic and social levels.