The Effect of Political Ambiguity on Economic Development: The Case of the MENA
Siyasi Belirsizliğin Ekonomik Kalkınma Üzerindeki Etkisi: Orta Doğu ve Kuzey Afrika Örneği
- Tez No: 823699
- Danışmanlar: DR. WİLLEM SPANJERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kingston University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, siyasi belirsizliğin ülkelerin kalkınma süreci ve kalkınma stratejilerinin seçimi üzerindeki etkisini incelemektedir. Sovyetler Birliği'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesi üzerinde güçlü bir etkisi vardı. Ancak Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte bu etki sona ermiştir. Bölgenin kaderi üzerinde olağanüstü etkisi olan bir diğer çarpıcı olay ise Sovyetlerin çöküşünden 19 yıl sonra meydana gelen Arap Baharı'dır. Bu iki olay araştırmamızın sınırını oluşturmaktadır (1990-2010). Bu tezde siyasi belirsizliklerin MENA ülkelerinin kalkınma süreçleri üzerindeki etkisi incelenecektir. 1990'dan 2010'a kadar MENA bölgesi diğer gelişmekte olan bölgelere kıyasla düşük performans göstermiştir. Buna ek olarak, bölge genelinde otoriterlik hüküm sürmüştür. Bu tez, yüksek düzeydeki siyasi belirsizliğin ülkelerin büyüme rotasını aşağıya çevirdiğini ve ülkelerin kalkınma stratejilerini yanlış yönlendirdiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bazı ülkeler siyasi belirsizlik seviyesini nispeten azaltmayı başarmış, teknoloji kapasitelerini ve kişi başına düşen GSYİH'lerini diğer ülkelere kıyasla artırmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation studies the effect of political ambiguity on development process of countries and the choice of development strategies of countries. Soviet Union had strong influence on the Middle East and North Africa (MENA) region. However, with the collapse of the Soviet Union, this influence ended. Another striking event which has phenomenal influence on the destiny of region was Arab spring which happened 19 years after Soviet's' collapse. These two events constitute the limit of our survey (1990-2010). In this dissertation the impact of political ambiguities on the MENA countries` development processes will be examined From 1990 to 2010, MENA region had performed poorly compare to other developing regions. Additionally, authoritarianism had prevailed across the region. This dissertation intent to illustrate that high level of political ambiguity deflects the growth path of countries` into the inferior one and misleads development strategies of countries. Some countries achieved to decrease level of political ambiguity relatively, managed to increase their technology capacity and GDP per capita compare to other countries, compare to similar countries.