Çin, Singapur, Estonya, Japonya ve Finlandiya'nın eğitim yönetimi ve politikalarının Türkiye ile karşılaştırılması
Educational management and policies of China, Singapore, Estonia, Japan, and Finland: Comparison with Turkey
- Tez No: 823705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KARSANTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırmada, 2018 PISA uygulamasının sonuçlarına göre en başarılı 5 ülkenin (Çin, Singapur, Estonya, Japonya ve Finlandiya); eğitim yönetimi, eğitim denetimi, öğretmen ve yönetici yetiştirme süreci, öğretmen istihdamı ve öğretmenlerin profesyonel gelişimlerinin Türkiye ile olan benzer ve farklı yönlerinin sunulması amaçlanmıştır. Bu çalışma, betimsel açıdan nitel, içerik ve yöntem açısından karşılaştırmalı eğitim araştırmasıdır. Araştırmada, veri toplama yöntemi olarak doküman incelemesi kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise Bereday'in karşılaştırmalı eğitime özgü analitik analiz yöntemi çalışmaya uyarlanmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda Çin, Singapur, Estonya, Japonya ve Finlandiya ile Türkiye'nin eğitim yönetimi, eğitim denetimi, öğretmen ve yönetici yetiştirme süreci, öğretmen istihdamı ve öğretmenlerin profesyonel gelişimleri karşılaştırılmış bulgulara göre sonuçlar çıkartılarak öneriler geliştirilmiştir. Sonuçlar, belirlenen temalar bağlamında araştırmaya konu olan ülkeler ile Türkiye arasında önemli benzerlik ve farklılıklar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to present the similarities and differences between Turkey and the 5 most successful countries (China, Singapore, Estonia, Japan and Finland) in terms of educational administration, educational supervision, teacher and administrator training process, teacher employment and professional development of teachers according to the results of the 2018 PISA. This study is qualitative in terms of descriptive aspect, and comparative educational research in terms of content and methodology. In the study, document analysis was used as data collection method. In analysing the data, Bereday's analytical analysis method specific to comparative education was adapted to the study. In line with the determined purpose, educational administration, educational supervision, teacher and administrator training process, teacher employment and professional development of teachers in China, Singapore, Estonia, Japan, Finland and Turkey were compared and suggestions were developed by drawing conclusions according to the findings. The results show that there are significant similarities and differences between the countries subject to the research and Turkey in the context of the themes identified.