Ecocriticism and gothicism: An ecogothic approach to Nathaniel Hawthorne's selected short stories
Ekoeleştiri ve gotik: Nathaniel Hawthorne'un seçili kısa hikayelerine ekogotik yaklaşım
- Tez No: 823740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALTINDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, disiplinler arası bir eleştiri türü olan ekoeleştirinin en yeni dallarından biri olan EkoGotik'i temel edinerek, Nathaniel Hawthorne'un kısa hikâyelerinde insan, doğa ve soyutlanma kavramlarını ele almaktadır. Çalışmanın ilk bölümü ekoeleştiri, ekoeleştirinin Ekogotik'i nasıl doğurduğu, aynı zamanda gotik ve ekoeleştirinin aslında birbirinin içinde yer alan kavramlar olduğuna odaklanmaktadır. Buna ek olarak, kuramın zaman içindeki temel gelişimi ve genel özellikleri detaylandırılmaktadır. Tezin ilerleyen bölümlerinde, Amerika kıtasında yıllardır çelişkili şekilde varlığını sürdüren“doğa”kavramının yeri, edebiyata ve felsefeye yansıyış şekli genel çerçeveleri ile özetlenmektedir. Ayrıca, 18. Yüzyıl Amerikan Protestan halkının, ahlak ve inançları çerçevesinde doğaya nasıl baktığı, bunu edebi eserlerinde nasıl kullandığı üzerinde durulmaktadır. Son olarak, 1630 – 1870 yılları arasında doğa kavramının Amerikan toplumunun anlayışına göre geçirdiği değişiklikler ve doğayı eserlerinde işleyiş biçimleri özetlemeyi amaçlamaktadır. İlerleyen bölümlerde ise, Nathaniel Hawthorne'un dört farklı kısa hikâyesi, Young Goodman Brown (1835), Roger Malvin's Burial (1832), Ethan Brand (1850) ve The Man of Adamant (1837) EkoGotik yaklaşım ile değerlendirilmektedir. Eserlerde, çağın getirdiği bir sorun olan, insanın uygar toplumdan uzaklaşması ile birlikte içine girdiği bireysel soyutlanmadan ya da yalnızlaşmadan bahsedilmektedir. Bununla birlikte, verilen bilgiler doğrultusunda, Nathaniel Hawthorne'un farklı kısa hikâyelerinde söz konusu temayı işleyiş biçimi ve yine bu bireysel izolasyonun doğa kanalı ile gerçekleştiğini vurgulanıp, doğanın sahip olduğu çeşitli ikilikler gösterilmektedir. İnsan merkezli Gotik edebiyat ve doğa merkezli ekoeleştiri birleştirilerek, doğanın bu karanlık türdeki eserlerde insanı nasıl dehşete düşürdüğü, korku inşa ettiği ya da nasıl karşıt bir güç olarak sahneye çıktığı, seçilen kısa hikâyeler çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the concepts of human, nature, and isolation in Nathaniel Hawthorne's short stories, by basing on EcoGothic, one of the newest branches of ecocriticism as an interdisciplinary criticism. The first part of the study focuses on ecocriticism, how ecocriticism gave birth to EcoGothic, and at the same time, that the Gothic and ecocriticism are actually intertwined concepts. In addition, the basic development and general features of the theory over time are detailed. In the following sections of the thesis, the place of the concept of nature, which has been a contradiction for years in the Americas and its reflection in literature and philosophy are summarized in general terms. It also focuses on how the 18th century American Protestant people viewed nature within the framework of their moral and belief, and how they used it in their literary works. Lastly, it aims to summarize the changes, the concept of nature underwent according to the understanding of the American society between the years 1630 – 1870, and the ways how nature works in their works. In the following sections, Nathaniel Hawthorne's four different short stories, Young Goodman Brown (1835), Roger Malvin's Burial (1832), Ethan Brand (1850), and The Man of Adamant (1837) are evaluated with the EcoGothic approach. In the works, the individual isolation, which is a problem brought by the age, and how the individual alienated from the civilized society is presented. In line with the information given, it is emphasized that Nathaniel Hawthorne's way of handling the theme in different short stories and how the individual isolation is given through nature besides various dualities of nature are shown. By combining human-centered Gothic literature and nature-centered ecocriticism, how nature terrifies people and builds fear or appears as an opposing force in the works of this dark genre are examined within the framework of the selected short stories.