Finansal başarısızlık riski ve sürdürülebilir büyüme arasındaki ilişki: Borsa İstanbul sürdürülebilirlik endeksi üzerinde bir uygulama
The relationship between financial failure risk and sustainable growth: An application on İstanbul Stock Exchange sustainability index
- Tez No: 823741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, BIST Sürdürülebilirlik endeksinde yer alan firmaların finansal başarısızlık riskleri ile sürdürülebilir büyüme oranları arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Çalışma kapsamında, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan, 2010-2022 dönemlerinde Borsa İstanbul'da işlem gören ve verilerine düzenli olarak ulaşılabilen mali sektör dışı firmalara ilişkin yıllık veriler kullanılmıştır. Çalışma kapsamında oluşturulan veri seti 38 firmaya ilişkin 2010-2022 dönemi verilerini içeren bir panel veri setidir. Çalışma kapsamında geliştirilen panel veri modellerine bağımsız değişkenler olarak firmaların finansal başarısızlık risklerini temsil eden Altman (1983) Z' skor, Springate (1978) S skor, Taffler (1983) T skor, Fulmer vd. (1984) H Skor ve Legault (1987) CA skor finansal başarısızlık modelleri kullanılmıştır. Modellere bağımlı değişken olarak ise firmaların sürdürülebilir büyüme politikalarını temsilen Higgins (1977) sürdürülebilir büyüme oranı (HSGR) kullanılmıştır. Çalışmada finansal başarısızlık riski ve sürdürülebilir büyüme oranı arasındaki ilişkiler panel veri regresyon analizi yöntemiyle incelenmiştir. Finansal başarısızlık skorları ile sürdürülebilir büyüme oranı arasındaki ilişkiler finansal başarısızlık skorlarının ayrı ayrı bağımsız değişken olarak yer aldığı modeller ve finansal başarısızlık skorlarının bir arada bağımsız değişken olarak yer aldıkları bir model aracılığıyla incelenmiştir. Çalışma sonucunda, Taffler (1983) T skor ve Fulmer vd. (1984) H skor finansal başarısızlık modellerinin BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan firmaların sürdürülebilir büyüme oranları üzerinde istatistiki olarak anlamlı pozitif etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu bulgu, finansal başarısızlık riski azalan firmaların takip eden dönemlerde sürdürülebilir büyümelerinde artış meydana geldiğini göstermektedir. Öte yandan Altman (1983) Z' skor, Springate (1978) S skor ve Legault (1987) CA skor finansal başarısızlık modelleri ile firmaların sürdürülebilir büyümeleri arasında istatistiki olarak anlamlı herhangi bir ilişkiye rastlanmamıştır. Bu durum Z' skor, S skor ve CA skor modellerinin finansal başarı ile büyüme arasındaki ilişkiyi açıklamakta yetersiz kaldıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the relationship between the financial failure risks of the companies in the BIST Sustainability index and their sustainable growth rates. Within the scope of the study, annual data on non-financial sector companies included in the BIST Sustainability Index, traded in Borsa Istanbul between the period 2010-2022 and whose data can be accessed regularly, were used. The data set created within the scope of the study is a panel data set containing the data of 38 companies for the period 2010-2022. As independent variables in the panel data models developed within the scope of the study Altman (1983) Z' score, Springate (1978) S score, Taffler (1983) T score, Fulmer et al. (1984) H Score and Legault (1987) CA score financial failure models, which represent the financial failure risks of companies, were used. Higgins (1977) sustainable growth rate (HSGR) was used as the dependent variable in the models, representing the sustainable growth policy of the firms. In the study, the relationships between the financial failure risk and the sustainable growth rate were examined by panel data regression analysis method. The relationships between financial failure scores and sustainable growth rate were examined through six models in total. Five models contain a single financial failure model scores as independent variable, the last model contains all five financial failure model scores as independent variables together. As a result of the study, Taffler (1983) T score and Fulmer et al. (1984) H score financial failure models have been found to have a statistically significant positive effects on the sustainable growth rates of companies included in the BIST Sustainability Index. This finding shows that companies with reduced risk of financial failure experienced an increase in their sustainable growth in the following periods. On the other hand, no statistically significant relationship was found between the financial failure models of Altman (1983) Z' score, Springate (1978) S score and Legault (1987) CA score and the sustainable growth of firms. This shows that the Z' score, S score and CA score models are insufficient factors to explain the relationship between financial success and sustainable growth.