Exploring the impact of parental educational background on university education attainment
Ebeveyn eğitim geçmişinin üniversite eğitimine etkisinin araştırılması
- Tez No: 823777
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de ebeveynlerin eğitim düzeyinin kız çocuklarının üniversite eğitimini tamamlama olasılığı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından yürütülen 2008 ve 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmaları olmak üzere iki farklı veri setini kullanmaktadır. Verilerin analizi için probit tahmin yöntemi kullanılmıştır. Analiz, ebeveynlerin eğitim düzeyi ile kız çocuklarının üniversite eğitimini tamamlama olasılığı arasında, hem 2008 hem de 2018 yıllarında tutarlı ve olumlu bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle, çalışma, annelerin eğitiminin çocukların akademik başarısı üzerinde daha güçlü bir etkiye sahip olduğu yaygın görüşünü sorgulamaktadır. Sonuçlar, annelerin eğitimi ile babaların eğitimi arasında kız çocuklarının üniversite mezuniyet olasılığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir. Bu da her iki ebeveynin eğitim geçmişinin kız çocuklarının üniversite mezuniyet olasılığına eşit şekilde katkıda bulunduğunu göstermektedir. Zaman içindeki değişikliklere bakıldığında, en az lise mezuniyetine sahip olan annelerin kızlarının üniversite eğitimini tamamlama olasılığı üzerindeki etkisinde önemli bir azalma gözlemlenmektedir. Bu azalma, 2012 yılında devlet üniversitelerindeki öğrenim ücretlerinin kaldırılması gibi faktörlere bağlanabilir, bu da yükseköğretime erişimi artırmıştır. Ayrıca, Anadolu'daki çeşitli illerde yeni devlet üniversitelerinin kurulması, üniversiteye kayıt ve tamamlama konusunda genişleyen fırsatlar sunmuştur. Sonuç olarak, daha fazla birey üniversite eğitimine erişim sağladıkça annelerin eğitim geçmişinin göreceli etkisi azalmıştır. Bununla birlikte, babaların eğitim düzeyinin kızlarının üniversite tamamlama olasılığı üzerindeki tahmini etkisi, gözlemlenen yıllar arasında, babaların eğitim düzeyinden bağımsız olarak istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on investigating the influence of parental education on women's probability of completing university education in Turkey. The study utilizes the 2008 and 2018 Turkey and Demographic Health Surveys conducted by the Hacettepe University Institute of Population Studies. The probit estimation method is employed to analyze the data. The analysis reveals a consistent and positive relationship between parents' education and their daughters' likelihood of completing university education, both in 2008 and 2018. Notably, the study challenges the prevailing notion that maternal education holds a stronger influence on children's academic success. The results indicate no statistically significant difference in the impact of maternal versus paternal education on daughters' probability of attaining a university degree, suggesting that both parents' educational background contribute equally to the likelihood of their daughters' university graduation. Examining the changes over time, the study observes a significant decrease in the effect of mothers with at least high school diploma on their daughters' probability of completing university education. This decline can be attributed to factors such as the elimination of tuition fees in public universities in 2012, which increased access to higher education.