Lise öğrencilerinin siber zorbalık ve siber mağduriyet yaşantılarının okula bağlılık ile ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship of high school students' cyberbullying and cyber victimization experiences with school engagement
- Tez No: 823814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı lise düzeyinde eğitim gören öğrencilerin siber zorbalık ve siber mağduriyet yaşantılarını ve bu yaşantılarla öğrencilerin okula bağlılığı arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın evrenini, Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde 2021-2022 eğitim öğretim yılında devlet okullarında öğrenim gören 9., 10., 11. ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Toplamda 772 öğrenciden oluşan araştırma nedensel karşılaştırma da içeren ilişkisel bir çalışmadır. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte“Siber Mağduriyet Ve Siber Zorbalık Ölçeği”ve“Okula Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Bağımsız Gruplar T Testi, tek yönlü ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H Testi ve Spearman-rho analizleri kullanılmıştır. Araştırmada kız ve erkek öğrencilerin arasında siber zorbalık-mağduriyet yaşantıları ve okula bağlılık açısından anlamlı farka rastlanılmamıştır. 10. sınıf öğrencilerinin diğer sınıf düzeylerine göre daha fazla zorbalık yaşantılarının olduğu ve sınıf düzeyi arttıkça öğrencilerin okula bağlılıklarının arttığı tespit edilmiştir. Anne-baba eğitim düzeyi ile öğrencilerin siber zorbalık ve siber mağduriyet yaşantıları arasında ilişki tespit edilmemiştir. Anne eğitim düzeyi lise olan öğrencilerde okula bağlılık puanlarının en yüksek, anne eğitim düzeyi lisans olan öğrencilerde ise okula bağlılık puanlarının en düşük olduğu bulunmuştur. Baba eğitim düzeyi ile öğrencilerin okula bağlılıkları arasında ilişki tespit edilmemiştir. Ailenin ortalama gelir düzeyinin öğrencilerin siber zorbalık ve siber mağduriyet yaşantılarını yordamadığı, aile ortalama geliri asgari ücret düzeyinde olan öğrencilerin okula bağlılıkları en fazla iken aile geliri asgari ücret üzerinde olan öğrencilerde okula bağlılık en düşük düzeyde tespit edilmiştir. Okul türü ile siber mağduriyet yaşantıları arasında anlamlı bir fark yoktur. Anadolu Meslek Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin siber zorbalık yaşantılarının diğer okul türlerinde eğitim gören öğrencilere göre daha fazla olduğu bulunmuştur. Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Anadolu Lisesi ve Fen Lisesinde eğitim gören öğrencilere göre okula bağlılıklarının daha az olduğu tespit edilmiştir. İnternette geçirilen süre ile öğrencilerin siber zorbalık-mağduriyet yaşantıları ve akademik başarıları arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Fakat okula bağlılık düzeyi en düşük olan öğrencilerin not ortalaması en düşük olan öğrenciler olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin yaşı ile siber zorbalık-mağduriyet yaşantıları ve okula bağlılık arasında anlamlı fark yoktur. Siber zorbalık ve siber mağduriyet arasında doğru yönde bir ilişki siber zorbalık ve siber mağduriyet yaşantıları ile okula bağlılık arasında ters yönde bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the cyberbullying and cyber victimization experiences of high school students and the relationship between these experiences and students' school engagement in terms of various variables. The universe of the research consists of 9th, 10th, 11th and 12th grade students studying in public schools in the province of Şahinbey, Gaziantep in the 2021-2022 academic year. Consisting of 772 students in total, the research is a relational study including causal comparison. In the research,“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Cyber Victimization and Cyber Bullying Scale”and“School Engagement Scale”were used. Independent Groups T Test, one-way ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H Test and Spearman-rho analyzes were used to analyze the data. In the study, no significant difference was found between female and male students in terms of cyberbullying-victimization experiences and school engagement. It has been determined that 10th grade students have more bullying experiences than other grade levels and as the grade level increases, students' commitment to school increases. No relationship was found between the education level of the parents and the cyberbullying and cyber victimization experiences of the students. It was found that school engagement scores were highest in students whose mother's education level was high school, and the lowest school engagement scores in students whose mother's education level was undergraduate. No relationship was found between father's education level and students' school engagement. It has been determined that the average income level of the family does not predict the cyberbullying and cyber victimization experiences of the students, the students with the average family income at the minimum wage level have the highest level of commitment to school, while the students whose family income is above the minimum wage have the lowest level of commitment to school. There is no significant difference between school type and cyber victimization experiences. It was found that the cyberbullying experiences of the Anatolian Vocational High School and Social Sciences High School students were higher than the students studying in other school types. It has been determined that the students of Anatolian Imam Hatip High School are less committed to the school than the students studying at Anatolian High School and Science High School. No significant difference was found between the time spent on the Internet and the cyberbullying-victimization experiences and academic achievements of the students. However, it was determined that the students with the lowest level of commitment to school were the students with the lowest grade point average. There is no significant difference between the age of the students and their cyberbullying-victimization experiences and school commitment. A positive relationship between cyber bullying and cyber victimization was found and a negative relationship was found between cyber bullying and cyber victimization experiences and school commitment.