Yeşil alanların sosyal sürdürülebilirlik başarımı açısından değerlendirilmesi: Alaeddin Tepesi (Konya)
Assessment of green lands in terms of social sustainability success Alaeddin Tepesi Konya
  1. Tez No: 823815
  2. Yazar: SALİHA BESTE BÜYÜKAĞAÇCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Her insan kendini iyi hissetmek ve istediği yaşam koşullarını oluşturmak için çevresinde kendine göre oluşturduğu değişikliklerin neden olduğu olumsuzlukları, özellikle teknolojinin gelişmesi, sanayileşmenin artması, doğal düzenin bozulması, her türlü doğal kaynakların bir sonraki nesli düşünmeden bilinçsiz tüketilmesi ve çevresel sorunların giderek artış göstermesi gibi olaylar sonucunda doğal kaynakların ise giderek yok olma tehdidiyle karşı kaşıya gelecek şekilde azalması tehlikeli bir hal almıştır. Çevresel olarak ortaya çıkan her soruna karşı önlem olarak ortaya çıkan sürdürülebilir düşüncesi, zamanla gelişen ve artan toplumsal sorunları da kapsayarak, ekonomik, çevresel ve sosyolojik olarak, sürdürülebilir gelişmenin boyutları olarak ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilirliğin sosyal boyutu yeni yaygınlaşan bir alandır. Kentlerde doğa-insan ilişkisinin gelişime katkıda bulunarak çevre ve yaşam kalitesini arttırarak fiziksel, çevresel, rekreasyonel, psikolojik tüm işlevlere sahip olan yeşil alanların tanımı ve fonksiyonları ile bu alanlarda peyzaj tasarım ilkeleri kadar önemli olan ve dikkat edilmesi gereken kimlik, konfor, aidiyet duygusu, güvenlik eşitlik, erişilebilirlik ve yaşam kalitesi gibi sosyal sürdürülebilirliğin parametreleri Konya Alâeddin Tepesi'nde ankete dayalı bir çalışma ile başarımı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to feel good in every person and to improve life, the negativities caused by growing up according to the environment, especially global developments, the growth of industrialization, the change of the natural order, all kinds of natural selfdevelopment, unconscious extinction without thinking about the next generation, and the gradual increase of growth is the end of the natural power. facing the threat of extinction, it becomes dangerous to be recorded. The idea of sustainability, which emerged as a precaution against every environmental problem, has emerged as the dimensions of sustainable development in economic, environmental and sociological terms, including social problems that develop and increase over time. The social dimension of sustainability is an emerging field. The definition and functions of green areas, which have all physical, environmental, recreational and psychological functions by contributing to the development of the nature-human relationship in cities, increasing the environment and life quality, and identity, comfort, sense of belonging, security, which are as important as landscape design principles in these areas. parameters of social sustainability such as equality, accessibility and quality of life were evaluated with a survey-based study in Konya Alaeddin Hill.