Dental pulpa mezenkimal kök hücreleri üzerinde hypericum perforatum etanol ekstresinin pluripotent erk etki varlığı olup olmadığının araştırılması
Investigation of the pluipotent effect of hypercum perforatum ethanol extract on dental pulpa mesenchimal stem cells
- Tez No: 823883
- Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mezenkimal kök hücreler arasında dental pulpa kaynaklı kök hücreler normal kültür şartlarında çok düşük bir popülasyona sahip olduğu ve izolasyonları ve çoğaltılmaları için farklı substratlar ve kültür ortamı gerektiği bildirilmiştir. Farklılaşmayı etkileyecek farklı substratlar kullanılmış olsa da literatür çalışmaları analiz edildiğinde, doğal ürün kaynaklı bileşiklerin etkilerinin araştırılmadığı görülmektedir. Bu tez çalışmasında prosese uygun deney modeli oluşturularak H. perforatum etanol ekstresi ile DP-MKH'lerin pluripotensi özelliği kazanıp kazanmadığı yönünde hücre yanıtının belirlenmesi amacı ile pluripotensi yüzey işaretlerinin ekspresyonunun araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, H. perforatum etanol ekstresinin DP-MKH osteojenik farklılaşma üzerindeki etkisi inflamasyon varlığında araştırılmış, moleküler düzeyde farklılaşma ve pluripotensi gen ekspresyonu ile olası muhtemel ilişkisi araştırılmıştır. Tez çalışmamızda H. perforatum etanol ekstresinin dental pulpa mezenkimal kök hücre osteojenik farklılaşması üzerindeki etkisi ilk kez gösterilmektedir. Çalışmamızın sonuçlarına göre, H. perforatum etanol ekstraktının DP-MKH kemik farklılaşması üzerindeki etkisinin moleküler doğrulaması ilk kez gerçekleştirilmiştir. Osteonektin, BGLAP, RUNX2 SP7 ALPL kemikleşme işaretlerini uyardığı, görülmüştür. İnflamasyonlu ortamda, H. perforatum'un DP-MKH kemikleşme erkini koruduğu tespit edilmiştir. H. perforatum etanol ekstresi ile erken farklılaşmaya giren DP-MKH'lerde pluripotensi gen ekspresyonu azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Mezenchymal stem cells are applied locally, obtained from dental pulp, as they have little popularity in the local culture and are suitable for different substrates and cultures for extraction and use. Although different substrates are applied to the differentiation, the reflections from these images investigated in the studies are not seen in the literature. In this thesis, it was aimed to target the expression of pluripotency target markers in order to understand whether DP-MSCs gain pluripotency with H. perforatum ethanol extract as a suitable experimental model. The study of H.perforatum ethanol extract on osteogenic differentiation of DP-MSC has been studied and planned. In our thesis study, H. perforatum ethanol extract needs to be confirmed for the first time due to osteogenic differentiation of dental pulp mesenchymal stem cells. Based on our results, differentiation of the DP-MSC of the H. perforatum ethanol extract was the first to conduct a study analysis job. Osteonectin, BGLAP, RUNX2 SP7 ALPL have been shown to stimulate ossification markers. It was determined that with inflammation, H. perforatum preserved the ossification power of DP-MSC. Early differentiation with H. perforatum ethanol extract will ensure planned gene expression in DP-MSCs.