The impacts of attending pre-school on early writing development in Turkey through pre-school and primary school teachers' beliefs and practices: A mixed methods study
Türkiye'de okul öncesi ve ilkokul öğretmenlerinin inanç ve uygulamaları üzerinden okul öncesi eğitimin erken yazma gelişimine etkisi: Karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 824195
  2. Yazar: VAHİDE YİĞİT GENÇTEN
  3. Danışmanlar: DR. SUSAN JONES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Önerilen çalışma, okul öncesi ve ilkokul öğretmenlerinin inanç ve uygulamalarının incelenmesi yoluyla erken yazma gelişiminin incelenmesidir. Öğretmenlerin erken yazma gelişiminin ne olduğu, iki bağlamda nasıl desteklendiği, okul öncesi eğitimin küçük çocukların erken yazma becerilerini nasıl etkilediği ve çocukların ne kadar iyi olduğu hakkındaki görüşlerini anlamak için nicel ve nitel yöntemleri birleştiren karma yöntem yaklaşımını benimseyecektir. okul öncesi ortamdan ilkokula geçebilir. Bu çalışmada, bir grup çocuğun Haziran ayındaki okul öncesi ortamından Eylül ayındaki ilkokul sınıflarına kadar takip edilmesiyle 6 aylık bir süre boyunca birden fazla veri toplama yöntemi kullanılacaktır. Araştırmacı anketler, katılımcı olmayan gözlemler, yarı yapılandırılmış görüşmeler, belgesel analizi ve odak grup aracılığıyla veri toplamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma öncelikle Türk devlet okullarında çalışmanın niceliksel aşaması için aktif olarak öğretmenlik yapan 200 öğretmeni (100= ilkokul, 100= okul öncesi) örnekleyecektir. Örneklem, katılımcıların geçmişlerindeki (yani yaş, cinsiyet) ve hizmet sürelerindeki değişkenliği ele almayı amaçlamaktadır. Daha sonra çalışmanın nitel kısmında beş ilkokul ve beş okul öncesi öğretmeni görüşme ve gözlemlere, dört (farklı) okul öncesi ve dört ilkokul öğretmeni ise odak grup çalışmasına katılacaktır. Böylece çalışma, verilen araştırma problemine ilişkin zengin bir anlayış sunacak ve verilerin daha eksiksiz bir analizi için nicel ve nitel yöntemlerin birbirini tamamlamasına olanak tanıyacaktır. Bu çalışma, iki ortamda öğretmen inançlarını araştırarak, okul öncesi eğitim hizmetinin nasıl değerlendiğini ve temel alındığını ve bunun yazma desteğiyle ilgili uygulamaları nasıl bilgilendirdiğini anlamayı amaçlamaktadır. Bu, okul öncesi eğitimin teşvik edilmesi ve çocuklar bir ortamdan diğerine geçtikçe yazma gelişiminin desteklenmesinde uyumun geliştirilmesi ile ilgili politikaya bilgi verebilir.
Özet (Çeviri)
The proposed study is an examination of early writing development through an exploration of preschool and primary school teachers' beliefs and practices. It will adopt a mixed methods approach, mixing quantitative and qualitative methods to understand teachers' opinions about what early writing development is, how it is supported in the two contexts, how attending pre-school affects early writing skills of young children and how well children might move from pre-school setting to primary school. In this study, multiple methods of data collection will be used over a 6-month period by following a group of children from their preschool setting in June to their primary classroom in September. The researcher intends to gather data through questionnaires, non-participant observations, semistructured interviews, documentary analysis and focus group. This study will initially sample 200 teachers (100= primary, 100= pre-school) in Turkish government schools who are actively teaching for the quantitative phase of study. The sample seeks to address variability in backgrounds of participants (i.e. age, gender) and the length of service. Then, for the qualitative part of study, five primary and five pre-school teachers will participate in interviews and observations, and four (different) pre-school and four primary school teachers will participate in focus group. Thus, the study will offer a rich understanding of the given research problem and allow quantitative and qualitative methods to complement each other for a more complete analysis of data. By exploring teacher beliefs in the two settings the study aims to understand how pre-school provision is valued and built on and how this informs practice in relation to writing support. This could inform policy in relation to promoting pre-school provision and improving cohesion in the support of writing development as children move from one setting to the other.