Lipödemli hastalarda demografik ve klinik özellikler; ağrı, özürlülük ve fiziksel aktivite düzeyleri ile lipödemin hastalardaki farkındalığının değerlendirilmesi
Demographic and clinical features in patients with lipoedema; evaluation of pain, disability and physical activity levels and awareness of lipoedema in patients
- Tez No: 565972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, lipödemli hastaların demografik ve klinik bulguları ile hastaların ağrı şiddeti, özürlülük ve fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel olarak planlandı. İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi lenfödem ünitesinde lipödem tanısı ile takipli 100 hasta ve kontrol grubu olarak 100 sağlıklı erişkin birey değerlendirmeye alındı, demografik ve klinik verileri kaydedildi. Fiziksel aktivite düzeyi, özürlülük (yeti yetimi) ve ağrı düzeyleri sırasıyla Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi Kısa Formu (IPAQ-SF), Dünya Sağlık Örgütü Disabilite (Yeti yitimi) Değerlendirme Çizelgesi 12 Soruluk Kısa Formu (WHODAS 2.0), Kısa Ağrı Envanteri-Kısa Formu (BPI-SF) ve Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the pain severity, disability and physical activity level of patients with demographic and clinical findings of patients with lipoedema. Materials and Methods: Our study was planned as a cross-sectional study. 100 patients diagnosed as lipoedema in the lymphedema unit of the Istanbul Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital and 100 healthy controls were included in the study. The demographic and clinical data were recorded. The physical activity, disability and pain levels were determined respectively by the International Physical Activity Assessment Questionnaire Short Form (IPAQ-SF), World Health Organization Disability Assessment Schedule 12- item Short Form (WHODAS 2.0), Short Pain Inventory-Short Form (BPI SF) and Visual Analog Scale (VAS).