Rosmarinik asit türevlerinin üçlü-negatif meme kanseri hücre hattındaki antikanser etkisinin fenotipik profilleme aracılığıyla belirlenmesi
Determining the anticancer effect of rosmarinic acid derivatives on triple-negative breast cancer cell line through phenotypic profiling
- Tez No: 824735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE YEŞİLAY, DOÇ. DR. ARİF MERMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Moleküler Tıp, Onkoloji, Chemistry, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Üçlü-negatif meme kanseri (TNBC), meme kanserinin en agresif alt türüdür. Kemoterapötik hormon tedavilerine yanıtın düşük olduğu TNBC hücresinde, polifenolik bir bileşik olan Rosmarinik asit (RosA)'in ester türevleri uygulanarak hücreleri apoptoza indüklemek hedeflenmiştir. Hücre hattı üzerinde doza bağlı olarak değişen fenotipik profillerin, yüksek içerikli görüntüleme ve analizi aracılığıyla elde edilmesi, böylelikle sentezlenen türevlerin etki mekanizması hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yüksek antioksidan özellik gösteren RosA'ya alkil zincirleri HCl ile katalize edilerek uygun alkol ortamında sentezlendi Karakterizasyonu yapılan RosA türevleri artan konsantrasyonlarda TNBC hücre hattı MDA-MB-231'e ve meme epitel hücre hattı MCF-10A'ya uygulanarak yüksek içerikli tarama yapıldı. Sonuçlar temel bileşen analizi yapılarak incelendi. Bulgular: Sentezlenen RosA türevlerinin MDA-MB-231 ve MCF-10A hücre hatları üzerindeki fenotipik değişikliklerinin birbirinden ayrılabildiği gözlemlendi. Sonuç: RosA ester türevlerinde artan karbon zincirinin toksik etkiyi arttırdığı, TNBC hücre hattı üzerinde mitokondri ve endoplazmik retikulumların hücre boyunca simetrik dağılımlarını etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Triple-negative breast cancer (TNBC) is the most aggressive subtype of breast cancer. In TNBC cell lines with low response to chemotherapeutic hormone treatments, it was aimed to induce apoptosis of cells by applying ester derivatives of Rosmarinic acid (RosA), a polyphenolic compound. It was aimed to obtain dosedependent phenotypic profiles on the cell line through high-content imaging, thus to obtain information about the mechanism of action of the synthesized derivatives. Materials and Methods: The RosA with high antioxidant properties was synthesized in an appropriate alcohol medium by catalyzing its alkyl chains with HCl. Characterized RosA derivatives were applied in increasing concentrations to TNBC cell line MDA-MB-231 and breast epithelial cell line MCF-10A with high content scan was done. The results were analyzed by performing principal component analysis. Results: It was observed that the phenotypic changes of the synthesized RosA derivatives on MDA-MB-231 and MCF-10A cell lines could be differentiated from each other. Conclusion: It was concluded that the increased carbon chain in RosA ester derivatives increased the toxic effect and affected the symmetrical distribution of mitochondria and endoplasmic reticulum throughout the cell on the TNBC cell line.