Kamu üniversitelerinde dijital dönüşüme akademik personelin adaptasyonu: İstanbul üniversitesi – Cerrahpaşa Yabancı Diller Yüksekokulu örneği
Adaptation of academic staff to digital transformation in public universities: The case of Istanbul University – Cerrahpaşa School of Foreign Languages
  1. Tez No: 824748
  2. Yazar: DUYGU AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda teknoloji gelişiminin şaşırtıcı bir hızla ilerlemesi sonucunda biriken bilgi dijital dönüşüm sürecine katkı sağlamıştır. Dijitalleşmenin hız kazanması her yaştan bireyin yaşamında köklü ve kalıcı bir değişime yol açmıştır. Bu durum hem kamu hem de özel sektörde dijital dönüşümün ve gelişmelere adaptasyon sürecinin önemini de beraberinde getirmiştir. Özellikle son yıllarda yaşanılan küresel salgın Covid - 19 pandemi süreci ile birlikte dünya genelinde dijital dönüşüme farklı bir ivme kazandırmıştır. Bireylerin teknoloji okuryazarlığı sorgulanmaya başlanmıştır. Bu araştırmada İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Yabancı Diller Yüksekokulu'nda görevli minimum yüksek lisans düzeyinde eğitime sahip olan 15 akademik personel ile yapılan çalışmayla, dijitalleşme alanında yaşanan değişim ve gelişmelere adaptasyonları, iş ve özel hayatlarında ne derece kullandıkları ve değişim hakkında düşünceleri değerlendirilerek değişime direnç gösterip göstermediklerini belirtmek ve katılımcılardan alınan cevaplar doğrultusunda gereksinimlerin belirlenmesi ve bu bağlamda çıkarımlardan yola çıkarak öneriler sunulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada kalitatif araştırma tekniklerinden yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi seçilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında demografik özelliklerden gelen sonuçlar değerlendirilmiş olup, ikinci aşamada da yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile dijitalleşme durumuna adaptasyon ve direnç süreçleri hakkında bilgiler sunulmuştur. Araştırma bulgularına göre araştırmaya katılan akademisyenlerde teknoloji okuryazarlığının gelişmiş olduğu, dijital yeterliliğin kazanılmış ve dijital dönüşüm süreci içerisinde değişime esneklik göstererek adaptasyonda sorun yaşamadıkları ve dijitalleşme sürecine direnç gösterilmedikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the information accumulated as a result of the rapid progress of technology development has contributed to the digital transformation process. The acceleration of digitalization has led to a radical and permanent change in the lives of individuals of all ages. This situation has brought the importance of digital transformation and adaptation to public and private developments. Digital transformation has gained a different momentum worldwide, especially with the Covid-19 pandemic process experienced in recent years. As a result, the technology literacy of individuals has begun to be questioned. In this research which was conducted with the participation of 15 academic staff who have a minimum master's degree at Istanbul University – Cerrahpaşa School of Foreign Languages, it was aimed to determine whether they have resisted to the changes to the developments in the field of digitalization, to what extent they use it in their business and private lives, and their thoughts about these changes. It is aimed to determine the needs in line with the answers received and to present suggestions based on the inferences in this context. In this study, the semi-structured interview method, which is one of the qualitative research techniques, was chosen. In the first stage of the study, in line with the results from the demographic characteristics and in the second stage with the semi-structured interview technique, it was investigated whether and how they showed resistance to adaptation to the digitalization processes. According to the research findings, it has been observed that the technology literacy of the academicians participating in the research is developed, digital competence has been gained, and they have no problems adapting by showing flexibility to change in the digital transformation process. Therefore, they do not show resistance; they support the digitalization process.