Internationalization for Small and Medium-sized Enterprises (SMEs) in West Africa: The role of strategic decision making
Batı Afrika'daki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) için uluslararasılaşma: Stratejik karar vermenin rolü
- Tez No: 824756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELLA GULSHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, Batı Afrika'da KOBİ'lerin uluslararasılaşma sürecinde stratejik karar vermenin rolünü araştırmaktadır. Araştırma, bölgedeki KOBİ'lerin niteliksel bir incelemesi yoluyla, KOBİ'lerin uluslararasılaşma kararlarını etkileyen faktörleri belirlemeyi ve bu firmaların uluslararası pazarlara girerken benimsediği stratejileri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, Batı Afrika'daki KOBİ'lerin uluslararasılaşma sürecinde finansmana sınırlı erişim, uluslararası pazar bilgisi eksikliği ve kültürel farklılıklar dahil olmak üzere bir dizi zorlukla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Ancak çalışma aynı zamanda bu firmaların ağların, ortaklıkların ve diğer işbirliği stratejilerinin kullanımı da dahil olmak üzere stratejik karar alma yoluyla bu zorlukların üstesinden gelebileceğini ortaya koyuyor. Araştırma, bu firmaların karşılaştığı zorlukları ele almak ve uluslararası pazarlara başarılı girişlerini desteklemek için yönetim politikalarına ve hedeflenen müdahalelere olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu tez, Batı Afrika'da KOBİ'lerin uluslararasılaşma sürecinde stratejik karar almanın kritik rolünü göstermekte ve bölgedeki bu firmaların büyümesini ve gelişmesini desteklemek isteyen politika yapıcılar, uygulayıcılar ve araştırmacılar için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of strategic decision making in the internationalization process of SMES in West Africa. Through a qualitative study of SMES in the region, the research aims to identify the factors that influence the internationalization decisions of SMES and to explore the strategies that these firms adopt in entering international markets. The findings of the study suggest that SMES in West Africa face a range of challenges in the internationalization process, including limited access to finance, lack of international market knowledge, and cultural differences. However, the study also reveals that these firms can overcome these challenges through strategic decision making, including the use of networks, partnerships, and other collaboration strategies. The research highlights the need for managerial policies and targeted interventions to address the challenges faced by these firms and to promote their successful entry into international markets. In conclusion, this thesis demonstrates the critical role of strategic decision making in the internationalization process of SMES in West Africa and provides valuable insights for policymakers, practitioners, and researchers seeking to support the growth and development of these firms in the region.