Mexican American Children Who Have Lost Their Spanish Language and Culture: Exploring Their Relationship with Their Mexican, Spanish-Speaking Grandmothers
İspanyol Dillerini ve Kültürlerini Kaybeden Meksikan-Amerikan Çocuklar: Onların Meksikalı İspanyolca Konuşan Büyükanneleri ile İlişkilerini Araştırma
  1. Tez No: 824903
  2. Yazar: ÖZGE ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLİANA ALANİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Texas at San Antonio
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, tek dilli İngilizce konuşan Meksikalı-Amerikalı çocukların, dil kaybı nedeniyle tek dilli İspanyolca konuşan Meksikalı büyükanneleriyle iletişim kurmak için karşılaştıkları iletişim sorunlarını ve kültürel sermaye kaybını incelemektir. 20 birinci nesil tek dilli İspanyolca konuşan Meksikalı büyükannenin, üçüncü nesil tek dilli İngilizce konuşan torunları için dil ve kültürel kayıp algılarını ve yansımalarını tasvir etmektedir. Mülakat soruları, büyükannelerin dil ve kültürel kayıpla ilgili tutum, inanç ve düşüncelerine ve bunun kuşaklar arası ilişkiye etkilerine odaklanmıştır. Sonuçlar, büyükannelerin çocuklarıyla başlayan ve yeni kuşaklarla artan kültür ve dil kaybı ve bunların büyükanneler ve torunları arasındaki ilişkiler üzerindeki etkileri konusunda endişeli olduklarını, çünkü torunlarıyla olan ilişkilerinin kaçınılmaz olarak dil engelinden etkilendiğini ve bunun ne yazık ki kuşaklar boyunca kültür ve dil kaybını etkilediğini düşündüklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the communication issues and loss of cultural capital that monolingual English-speaking Mexican-American children face in order to communicate with their monolingual Spanish-speaking Mexican grandmothers due to language loss. This study depicts 20 first generation monolingual Spanish-speaking Mexican grandmothers' perceptions and reflections of language and cultural loss for their third generation monolingual English-speaking grandchildren. Interview questions focused on grandmothers' attitudes, beliefs, and thoughts related to language and cultural loss and the implications of such on the intergenerational relationship. Results indicate that grandmothers are concerned about cultural and language loss which have started with their children and are increasing with new generations, and their impacts on relationships between grandmothers and grandchildren because they think that their relationships with their grandchildren are inevitably affected by language barrier and this unfortunately influence cultural and language loss throughout generations.