Furûsiyye kaynakları ve Memlüklerde okçuluk
Furûsiyya resources and archery in Memluks
- Tez No: 824967
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇOG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türklerin, bilinen resmi belgelere göre ortaya çıktıkları coğrafya olan Orta Asya, içerisinde barındırdığı zorlu coğrafi, siyasi ve ekonomik koşullar sebebi ile üzerinde yaşayan insanları yarı göçebe bir hayat sürmeye zorlamıştır. Bu zorunluluk Türklerin savaşçı bir toplum olmalarına, bu zorlu şartlarda hayatta kalabilmek için farklı silahlar kullanmalarına sebep olmuştur. Mezkûr silahlardan en önemlisi ok ve yay olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmada Türklerin ok ve yayın kullanım serüvenine değinildikten sonra, Memlük Furûsiyye eserleri araştırılarak ortaya koyulacaktır. Bu kaynaklar ışığında, Memlük Devleti'nde icra edilen okçuluk faaliyetleri, Arap ve Memlük furusiyye kaynaklarına göre değerlendirilecektir. Memlük askeri teşkilatı içerisinde okçuluğun yeri ve önemi, okçuluk eğitimi, ok ve yayın imalatında kullanılan malzemelerin neler olduğu, okçuluğun tarihsel ve dinsel kökenleri, savaş ve sulh zamanlarında okçuluk faaliyetleri, ok atış ekolleri, şekilleri, biçimleri, farklılıkları, ünlü okçuların kimler olduğu ve okçuluğun icrası esnasında meydana gelen yaralanmalar ve sağlık sorunları ayrı ayrı görsellerle desteklenerek ortaya konulacaktır. Ayrıca Memlük okçuluk risaleleri olan furusiyye eserlerinin Osmanlı okçuluğuna etkilerine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Central Asia, the geography where Turks emerged according to known official documents, has forced the people living on it to lead a semi - nomadic life due to the difficult geographical, political and economic conditions it has. This necessity caused the Turks to be a warrior society and to use different weapons to survive in these harsh conditions. The most important of these weapons is the bow and arrow. In this research, after mentioning the adventure of using arrows and bows of the Turks, the archery activities performed in the Mamluk State will be evaluated according to the Arabic and Mamluk furusiyye sources. The place and importance of archery in the Mamluk military organization, archery training, the materials used in the manufacture of bows and arrows, the historical and religious origins of archery, archery activities in times of war and peace, arrow shooting schools, shapes, forms, differences, who the famous archers are Injuries and health problems that occur during the performance will be presented separately, supported by visuals. In addition, the effects of furusiyye works, which are Mamluk archery treatises, on Ottoman archery will be mentioned.