İş hukuku açısından Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında çalışan yönetici, öğretmen, uzman öğretici ve usta öğreticilerle yapılan sözleşmelerin değerlendirilmesi
Evaluation of contracts made with managers, teachers, special trainers and master teachers working within the scope of Private Education Institutions Law in terms of labor law
  1. Tez No: 824979
  2. Yazar: SİNAN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Devletin eğitim ve öğretim konusundaki gözetim ve denetim yetkisi resmi eğitim ve öğretim kurumları yanında özel öğretim kurumlarını da kapsamaktadır. Eğitim ve öğretim kuruluş izni, hizmetin verilmesi, yönetim ve personeller ile yapılacak sözleşmelere ilişkin usul ve esaslar 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda düzenlenmiştir. 5580 sayılı sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda özel öğretim kurumlarının nasıl kurulacağı, çalışma usul ve esasları, çalıştırılacak personelin niteliği ve personel ile yapılacak sözleşmelerde bulunması gereken koşullar belirlenmiştir. Özel öğretim kurumları ile çalıştırılan personeller arasındaki ilişki, işçi işveren ilişkisi olması veçhile aynı zamanda 4857 sayılı İş Kanunu'na tabidir. Bu çalışmamızda özel öğretim kurumlarında çalışan yönetici, öğretmen, uzman öğretici ve usta öğretici ile yapılan sözleşmeler incelenmiş, sözleşme koşulları, çalışma esasları ve sözleşmenin sona ermesi konularına yer verilerek her iki Kanun ve Yargıtay kararları özelinde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The state's supervision and control authority on education and training include private education institutions as well as official education and training institutions. The procedures and principles regarding the education and training establishment permission, the provision of services, and the contracts to be made with the management and personnel are regulated in Law No. 5580 on Private Education Institutions. In the Private Education Institutions Law No. 5580, how private education institutions will be established, working procedures and principles, the qualifications of the personnel to be employed, and the conditions to be found in the contracts to be made with the personnel have been determined. The relationship between private education institutions and the personnel employed is also subject to Labor Law No. 4857, as long as it is an employer-employee relationship. In this study, the contracts made with administrators, teachers, expert instructors, and master instructors working in private education institutions were examined, and evaluations were made in terms of both Laws and Supreme Court decisions by including the contract conditions, working principles, and termination of the contract.