Covıd-19 sürecinde kentsel açık mekănlarda yeni proksemi ve sosyal mesafe uygulamaları
New proximic and social distance applications in urban open spaces in the covid-19 process
  1. Tez No: 825030
  2. Yazar: GÜLLÜHAN ELİF BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın amacı, pandeminin kentsel çevreler üzerindeki etkisine dair yeni fikirlerin geliştirilmesi ve daha sağlıklı çevrelerin tasarımına yönelik olarak çözüm arayışlarına peyzaj tasarımı bağlamında katkıda bulunmaktır. Bu doğrultuda çalışmanın amaçlarından biri COVID-19 pandemi sürecinde virüsün yayılımını azaltmak için alınan koruma önlemlerinden biri olan fakat kent yaşamının, etkileşimli yapısına tamamen zıt olan sosyal mesafe/mesafelenme uygulamalarına küçükten büyük ölçeğe, mekânsal olandan mekânsal olmayana, kalıcı olandan geçici olana kadar geniş bir yelpaze içerisinde bakmaktır. Bu uygulamaları, kavramsal yaklaşımları, tasarım stratejileri, mekân bileşen ve öğeleri, malzeme ve detay tasarımı çerçevesinde değerlendirmek, sosyal mesafeyi nasıl ele aldıklarını tartışmak ve geleceğe yönelik peyzaj tasarımları için uygulanabilecek tasarım önerileri ortaya koymaktır. Tez çalışmasında araştırma materyali kartopu örneklem yöntemiyle toplanmıştır. Bu doğrultuda arşivlenen 122 sosyal mesafe uygulamaları üzerinde detaylı içerik analizi yapılmıştır. Peyzaj mimarlarının tez çalışmasında incelenen örneklerde olmayışı bu çalışmanın peyzaj mimarlığı alanında bir boşluğu doldurmaya yönelik önemini vurgular ve peyzaj mimarlarının tasarımlarında neleri düşünmeleri gerektiğine dair vurgusuyla özgün değer taşır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the development of new ideas about the impact of the pandemic on urban environments and to the search for solutions for the design of healthier environments in the context of landscape design. In this direction, one of the aims of the study is to discuss a wide range of social distance / distancing practices, which are one of the protection measures taken to reduce the spread of the virus during the COVID-19 pandemic process, but completely opposite to the interactive nature of urban life, from small to large scale, from spatial to non-spatial, from permanent to temporary ones. To evaluate these applications within the framework of conceptual approaches, design strategies, spatial components and elements, material and detail design, to discuss how they deal with social distance, and to reveal the design propasals that can be applied for future landscape designs were also aimed. In the thesis study, research material (122 samples) was collected by non-constrained snowball sampling method. The absence of landscape architects in the examples examined in the thesis study emphasizes the importance of this study in terms of filling a gap in the field of landscape architecture, and it has a unique value by emphasizing what landscape architects should consider in their designs.