Termografi ölçümlerinin sporcularda kas sakatlıklarını belirleme ve önlemedeki etkisi
The impact of thermography measurements on detecting and preventing muscle injuries in athletes
- Tez No: 825123
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Futbol, her geçen gün popülaritesi artıran spor dallarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. Milyarlarca liralık ekonomik bir global ağa sahip olan futbol, endüstriyel bir niteliğe evrilmiş ve bununla birlikte futbol artık ekonomik ve ticari bir iş kolu haline dönüşmüştür. Doğal olarak da bu alanda harcanan sağlık giderleri de önemli oranda artmıştır. Bu çalışma ile özellikle spor alanındaki sağlık ekiplerine kas sakatlıklarını belirlemek ve de en aza indirmek için ışık tutulmak istenmiştir. Bu araştırmanın amacı, alt ekstremitelerde periyodik olarak ölçülen cilt sıcaklığının (termografi ölçümü) kas sakatlıklarını belirleme ve önleme üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla çalışmaya 2020-2021 sezonunda Türkiye Futbol Süper Ligi Trabzonspor A takımında lisanslı olarak oynayan 21 profesyonel futbolcu dahil edilmiştir. 17 hafta boyunca her müsabakadan 48 saat sonra kızılötesi termal kamera cihazı ile bilateral olarak alt ekstremitenin ön ve arka yüzeyinden cilt sıcaklık ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümlerde sağ ve sol ekstremitenin simetrik kas gruplarındaki cilt sıcaklıkları ölçülüp, sıcaklık asimetrileri not edilmiştir. Aynı zamanda oyunculara 2 sorudan oluşan ağrı durumu anketi uygulanmıştır. Bu ankette hissedilen ağrı ve varsa ağrının hangi kas grubunda olduğu sorulmuştur. 17 hafta boyunca meydana gelen tüm darbeye bağlı olmayan kas sakatlıkları, termografik ölçüm sonuçları ve ağrı durumu anketinin sonuçlarının birbirleriyle olan ilişkisi incelenmiştir. Sonuç olarak hissedilen ağrı ile cilt sıcaklığı asimetrisi arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (X2=6,68; p0,05). Bu sebeple ağrı bildiren oyuncuların cilt sıcaklık asimetrilerinin kızılötesi termal kamera ile tespiti ve 0.5C üzerindeki asimetri durumlarında sporcuların antrenmana katılımının kısıtlanması, sağlık personelleri ile sporcunun kas ağrısının tedavisi üzerine odaklanması önerilir.
Özet (Çeviri)
Football is a sport that gains popularity day by day and stands out as one of the most prominent sports disciplines. With a multi-billion-dollar global economy, football has evolved into an industrial entity, transforming it into an economic and commercial sector. Naturally, the healthcare expenses in this field have significantly increased. This study aims to shed light on detecting and minimizing muscle injuries for healthcare teams, particularly in the sports domain. The objective of this research is to investigate the effect of periodically measured skin temperature (thermography measurement) on detecting and preventing muscle injuries in lower extremities. For this purpose, 21 professional football players licensed to play for Trabzonspor A Team in the 2020-2021 Turkish Super League were included in the study. Over a period of 17 weeks, infrared thermal camera devices were used to measure skin temperatures bilaterally on the front and back surfaces of the lower extremities, 48 hours after each match. In these measurements, skin temperatures of symmetrical muscle groups in the right and left extremities were recorded, and temperature asymmetries were noted. Additionally, the players were administered a pain condition survey consisting of two questions. The survey inquired about the perceived pain and the muscle group where the pain was located. The study analyzed the relationship between non-contact muscle injuries occurring during the 17-week period, thermographic measurement results, and the outcomes of the pain condition survey. The study findings revealed a significant relationship between perceived pain and skin temperature asymmetry (x²=6,68; p0.05). Therefore, it is recommended to detect athletes' skin temperature asymmetries using infrared thermal cameras and restrict their participation in training when asymmetry is above 0,5°C. The focus should be on the treatment of muscle pain in collaboration with healthcare professionals.