Görüntü işleme yöntemiyle üzüm veriminin belirlenmesi
Determination of grape production by image processing method
- Tez No: 825138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METİN ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, görüntü işleme teknikleri kullanılarak Michele Palieri, İtalya ve Mevlana üzüm çeşitlerinde verimin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesindeki bağ alanında yürütülmüştür. Üzüm veriminin tahmin edilebilmesi için üzümün olgunlaşmasıyla, hasat edilmeden önce görüntüler alınmıştır. Alınan görüntülerden 267 adet görüntü MATLAB Image Processing Toolbox modülü kullanılarak görüntü işleme ile işlenmiştir. Çalışma sonucunda, Michele Palieri, İtalya ve Mevlana üzüm çeşitleri için RMSE tahmin değerleri sırasıyla 4.86, 4.00 ve 2.88 olarak bulunmuştur. 3 üzüm çeşidinin toplam RMSE değeri (R2>0.9989) olarak bulunmuştur. Uygulanan yöntem ve algoritma ile çeşitler üzerindeki verim tahminleri başarılı bir şekilde yapılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen yöntem geliştirilerek ileriki çalışmalarda makine, sistem veya robotlara entegre edilerek insan işgücünden, zamandan ve ekonomik tasarruf sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the yield of Michele Palieri, Italy and Mevlana grape varieties by using image processing techniques. The thesis study was carried out in the vineyard area of Tokat Gaziosmanpaşa University Agricultural Application and Research Center. In order to predict the grape yield, images were taken as the grapes matured and before they were harvested. 267 images from the captured images were processed with image processing using the MATLAB Image Processing Toolbox module. As a result of the study, RMSE estimation values for Michele Palieri, Italy and Mevlana grape varieties were found as 4.86, 4.00 and 2.88, respectively. The total RMSE value of 3 grape cultivars was found as (R2>0.9989). Yield estimations on the cultivars were made successfully with the applied method and algorithm. Methods from this study will be studied in future studies. By integrating with machines, systems or robots, human labor, time and economic savings can be achieved.