Investigation of networked SSHI configurations for plate-based piezoelectric energy harvesting
Plaka tabanlı piezoelektrik enerji hasatlamak için ağ bağlantılı SSHI konfigürasyonlarının incelenmesi
- Tez No: 825289
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İPEK BAŞDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Titreşime dayalı enerji hasadı, bakım maliyetini azaltmak ve pilin atılmasını ortadan kaldırmak için çoğunlukla geleneksel pillerle çalışan küçük elektrikli cihazlarda ve bileşenlerde kullanılacak elektrik enerjisi üretmek için son yirmi yılda büyük ilgi görmüştür. Mevcut transdüksiyon mekanizmaları arasında piezoelektrik dönüştürücüler, büyük güç yoğunluklarına sahip oldukları için araştırmacıların ilgi alanına girmektedir. Piezoelektrik enerji hasadı ile ilgili çalışmaların çoğunda, piezoelektrik enerji hasatlayıcılar, basit yapılarından dolayı, sırasıyla unimorf konfigürasyon ve bimorf konfigürasyon olarak bilinen sırasıyla bir veya iki piezoelektrik malzeme tabakası ile konsol kirişler şeklindedir. Konsol kirişli enerji hasatlayıcılara bir alternatif olarak, yama tabanlı piezoelektrik enerji hasatlayıcıların, ana yapının titreşim enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için plaka benzeri yapılar üzerinde uygulanması daha verimli ve daha kolaydır. Plaka benzeri yapılara bağlı piezo-yama enerji hasatlayıcılar, otomotiv, havacılık ve denizcilik uygulamalarında çok modlu titreşim enerjisini çıkarmak için kullanılabilir. Enerji hasadından elde edilen alternatif akım, pratik uygulamalar için daha kararlı (DC) bir forma dönüştürülmelidir. Bu dönüşümlerin çoğu için tam dalga standart AC-DC doğrultucu devreleri kullanılır. Çıkış gücünü artırmak için araştırmacılar, indüktör üzerinde senkronize anahtar hasatlayıcı (SSHI) da dahil olmak üzere çeşitli devreler üzerinde çalıştılar. Her piezo yaması için, SSHI devreleri, standart doğrultucu toplama devrelerine kıyasla toplanan gücü artırabilir. Bununla birlikte, SSHI ağının farklı konfigürasyonlarını çoklu piezo yamalar için kullanmanın plaka yapıları üzerindeki etkisi henüz anlaşılamamıştır. Bu çalışma, ağa bağlı SSHI konfigürasyonlarının performansını ağa bağlı doğrultucu konfigürasyonlarına kıyasla değerlendirmeyi ve enerji hasadı uygulamaları için optimum konfigürasyonları araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, üç piezo-yaması bir alüminyum ana plakaya yapıştırılmış ve tekli ve/veya çoklu enerji hasatlama devrelerine bağlanmıştır. Elektromekanik sistemin eşdeğer devre modeli (ECM), deneysel olarak onaylanmış analitik modelden geliştirilmiştir ve bir elektronik devre simülasyon yazılımı olan LTspice'da kullanılmıştır. Tekli/çoklu doğrultucular ve SSHI devreleriyle ilgili dört farklı konfigürasyon çalışması ele alınmıştır. İlk iki durum tek bir doğrultucu/SSHI devresini içerirken, diğer ikisi her yama için ayrı doğrultucu/SSHI devrelerini içermektedir. Her konfigürasyonun performansı, harmonik uyarım altında tepe güç çıkışları açısından değerlendirilmiştir ve her konfigürasyon için optimum yük dirençleri elde edilmiştir. Deneysel bulgulara dayanarak, en iyi konfigürasyon belirlenmiştir ve deneysel sonuçlar simülasyon sonuçları tarafından doğrulanmıştır. Sonuçlar, ilgili SSHI'ları kullanarak, artan diyot kaybına rağmen yük kaybını önleyerek güç çıkışının iyileştirilebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, plaka yapıları üzerindeki çoklu piezo-yamaları için ağ bağlantılı SSHI konfigürasyonlarının etkinliğini araştırarak optimum enerji hasatlama tekniklerini anlamamıza katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
Vibration-based energy harvesting has received significant interest over the past two decades to generate electrical power to be used in small electrical devices and components mostly powered with conventional batteries to reduce maintenance cost and eliminate battery disposal. Among the existing transduction mechanisms, piezoelectric transducers are in the interest of the researchers as they have large power densities. In the majority of the studies about harvesting applications, the piezoelectric energy harvesters are in the form of cantilevered beams, with one or two layers of piezoelectric materials, which are known as unimorph configuration and bimorph configuration, respectively. As an alternative to the cantilever beam energy harvesters, patch-based piezoelectric energy harvesters are more efficient and easier to implement on plate-like structures to convert the vibrational energy of the host structure to electrical energy. Piezo-patch energy harvesters attached to plate-like structures can be used to extract multimodal vibrational energy in automotive, aerospace, and marine applications. The alternating current obtained from energy harvesting should be transformed into a more stable (DC) form for practical applications. For most of these transformations, a full wave standard AC-DC rectifier circuits are used. To improve the output power, researchers have studied several circuits, including synchronized switch harvesting on inductor (SSHI) circuits. For each piezo patch, SSHI circuits can boost the harvested power compared to standard rectifier harvesting circuits. However, the effect of using different configurations of the SSHI networks for multiple piezo patches on plate structures have not yet been understood. This study aims to assess the performance of the networked SSHI configurations compared to networked rectifier configurations and investigate the optimum configurations for energy harvesting purposes. In this study, three piezo patches are bonded to an aluminum host plate and connected to single and/or multiple energy harvesting circuits. The electromechanical system's equivalent circuit model (ECM) is developed from the experimentally validated analytical model and utilized in an electronic circuit simulation software LTspice. Four different case studies of single/ multiple rectifiers and SSHI circuits are considered. The first two cases include a single rectifier/SSHI circuit, while the other two include separate rectifier/SSHI circuits for each patch. The performances of each configuration are evaluated under harmonic excitation in terms of peak power outputs, and the optimal load resistances are obtained for each configuration. Based on the experimental findings, the best configuration is determined and verified by the ECM results. The results show that by using respective SSHIs, the power output can be improved by preventing charge cancellation despite the cost of increased diode loss. This study contributes to our understanding of optimal energy harvesting techniques by investigating the effectiveness of networked SSHI configurations for multiple piezo patches on plate structures.