İLK EPİZOD PSİKOTİK BOZUKLUK HASTALARINDAMADDE KULLANIMININ KLİNİK SÜRECE ETKİSİ
Effects of the Substance Abuse on the Clinical Process in Hospitalized Patientswith First-Episode Psychosis in a Psychiatry Clinic
- Tez No: 825384
- Danışmanlar: UZMAN NESLİHAN ALTUNSOY, PROF. DR. MAKBULE ÇİĞDEM AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada; Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde 01.01.2013- 01.01.2015 tarihleri arasında yatan ilk episode Psikotik bozukluk tanılı hastalarda madde kullanımının klinik sürece etkisi araştırılmış olup, hastalar sosyodemografik özellikleri açısından da karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada 77 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Madde kullanımının eşlik ettği psikotik bozukluk hastalarında hastalık başlangıç yaşının daha erken olduğu, daha çok erkek hastalarda madde kullanımının etyolojide rol aldığı, daha fazla adli olaya karıştıkları, öğrenim düzeyinin genel olarak lise ve altı olduğu, öğretim süresinin daha az olduğu, yatış süresinin daha kısa olduğu, takiplerde madde kullanımının tedavi uyumunu bozduğu, ilaç etkinliğini azalttığı saptanmıştır. Hastaların madde kullanım sürelerine bakıldığında; alkol, esrar ve ekstazynin hastaneye başvuru tarihinde daha uzun süre kullanılmış olduğu, sentetik esrar, kokain ve uçucu maddelerin daha az kullanılmış olduğu dikkat çekmiştir. Psikiyatrik hastalıkların tedavi süreci ile ilgilenen hekimlerin mutlaka ek tanıları, madde kullanım bozukluklarını sorgulamalı, gerekli tedavileri geciktirmeden başlamalıdırlar. Özellikle genç hastalarda madde kullanımı etyolojide öncelikle düşünülmelidir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiler edinebilmek içinse, genel toplumun tamamını kapsayan geniş örneklem gruplu çalışmalara olan gereksinimiz açıktır.
Özet (Çeviri)
İn this study we aimed to investigate the effects of the substance abuse on the clinical process in patients with first-episode psychosis who were hospitalized at Ankara Numune Training and Research Hospital between 01/01/2013 and 01/01/2015. The patients were compared in terms of sociodemographic characteristics. 77 patients were included in the study. We found that in patients with psychotic disorders and co-morbit substance abuse; the age of disease onset was earlier, the education level of these patients was high school or less, the duration of education was shorter, these patients got involved in more criminal cases and substance abuse played a greater role in the disease etiology in male patients. Also during our patient follow-up we found that substance abuse impairs the treatment compliance which causes a decrease in drug effectiveness. When we considered the duration of substance abuse we found that alcohol, cannabinoid and ecstasy had a longer time of abuse at first visit to hospital while synthetic cannabinoid, cocaine and inhalent substances had a shorter one. The doctors who deal with the treatment of the psychiatric disorders should absolutely ask their patients about substance abuse and if they find out any substance abuse problem the treatment should be started immediately. Especially in a young patient population substance abuse should be considered as an etiological factor. However we need a large group of patients who represent the general of the society well and it is also important to have a wider sample size to increase our knowledge about this subject.