The impact of foreign trade on the economic growth of Iraq (1980-2020)
Dış ticaretin Irak'ın ekonomik büyümesine etkisi (1980-2020)
- Tez No: 825615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDMUND NTOM UDEMBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ekonomik büyüme konusu ve bunun dış ticaretle bağlantısı, ticarete açıklık ekonominin desteklenmesinde büyük önem taşıdığından Irak gibi gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm ülkeler için büyük önem kazanan konulardan biridir. Genel olarak, dış ticaretin avantajlarına ve ekonomi üzerindeki olumlu etkisine odaklanan birçok çalışma olduğu gibi, dış ticaretin GSYİH büyümesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceği sonucuna varan araştırmalar da bulunmaktadır. Irak, petrol ve petrol dışı ihracatını geliştirerek ve diğer ülkelerle iyi ticari ilişkilerini geliştirerek Irak vatandaşlarının yaşam standardına yansıyan bir büyüme elde etmek ve yerli üretimini artırmak isteyen gelişmekte olan ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. sermaye ve emeğin daha iyi kullanılmasının yanı sıra dünya Bu çalışma, dış ticaret ve Irak'ın 1980'den 2020'ye kadar olan GSYİH büyümesi arasındaki ilişkiyi, ticari açıklık, sermaye ve iş değişkenlerini bağımsız değişkenler ve GSYİH değişkenini bağımlı değişken olarak alarak keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu tezde araştırmacı, GSYİH ile dış ticaret arasındaki ilişkiyi test etmek için Pesaran, Shane ve Smith (2001) tarafından geliştirilen ARDL modeliyle ilişkili test yaklaşımına güvenmiştir. Dışa ticari, sermaye ve işgücünün Irak'ta uzun dönemde ekonomik büyüme üzerinde pozitif ancak istatistiksel olarak anlamlı olmayan etkileri olduğu sonuçlardan bulunmuştur. Sonuçlar ayrıca, ticarete açıklığın gayri safi yurtiçi hasıla ile temsil edilen ekonomik büyüme üzerinde kısa vadede pozitif ve anlamlı etkilere sahip olduğunu, yani Irak'ta kısa vadede işgücü ve sermayenin ekonomik büyüme üzerinde pozitif ancak anlamlı olmayan etkilere sahip olduğunu göstermektedir. 1980 ve 2020 arasında.
Özet (Çeviri)
The issue of economic growth and its connection to foreign trade is one of the issues that has become of great importance to all countries, especially developing countries such as Iraq, as trade openness is of great importance in supporting the economy. In general, there are many studies that focused on the advantages of foreign trade and its positive impact on economy, as well as there are studies that conclude that foreign trade may also have a negative impact on GDP growth. Iraq is considered one of the developing countries that seeks to increase its domestic product and achieve growth that is reflected in the standard of living of the Iraqi citizen through the development of its oil and non-oil exports and its good trade relations with other countries of the world, in addition to making better use of capital and work. This study seeks to explore the relationship between foreign trade and the growth of Iraq's GDP from 1980 to 2020 by taking the variables of trade openness, capital, and work as independent variables, and the GDP variable as a dependent variable. In this thesis, the researcher relied on the testing approach associated with the ARDL model, which was developed by Pesaran, Shin, and Smith (2001) to test the relationship between GDP and foreign trade. It was found from the results that the openness, Capital and labor force have positive but not statistically significant effects on economic growth in Iraq in the long run. The results also indicate that trade openness, has positive and significant effects on economic growth represented by the gross domestic product in the short term, i.e. the labor force and capital has a positive but not a significant effects on economic growth in the short term in Iraq between 1980 and 2020 .