Böbrek taşları ve tedavi yöntemleri
The structure and treatment methods of kidney stones
- Tez No: 825625
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE YALÇIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada böbrek taşlarının oluşumu ve oluşan bu böbrek taşlarından Kalsiyum oksalat (CaC2O4) tipi taş oluşumuna yoğunlaşılarak yapısal özellikleri araştırıldı. Kalsiyum oksalat (CaC2O4) taşının vücuttan atılması ve tedavisi için günümüzde kullanılan mevcut yöntemler, bu tedavi yöntemlerinin fiziksel çalışma prensipleri ve birbirlerine göre durumları ortaya konuldu. Ayrıca, CaC2O4 oluşumuna asit etkisi (CH3COOH, CH3COOH glacial, HCl CH3COOH, C6H8O7 ve Limon) detaylı bir şekilde incelendi. Oluşan CaC2O4 'ün yapısı FT-IR, XRD ve SEM spektroskopik yöntemleri ile tayin edildi. Yaptığımız çalışmada tüm örneklerde CaC2O4' ün oluştuğu tespit edildi. FT-IR sonuçlarına göre tüm sentezler için 3700 ile 2760 cm-1 arasındaki bölgede geniş bir spektrum piki gözlendi. Bu spektrum piki CH3COOH(Asetik asit)+CaC2O4, CH3COOH glacial (Asetik Asit glacial)+CaC2O4, HCl (Hidroklorik Asit)+CaC2O4 ve C6H8O7 (Sitrik Asit)+CaC2O4 için daha şiddetli ve 3065 cm-1 civarında bir boyun pikine sahipken; CaC2O4 (Kalsiyum Oksalat) için daha düz olduğu görüldü. Burada FT-IR sonuçları ile CaC2O4 (Kalsiyum Oksalat) için COM yapısını ortaya koyarken , CH3COOH(Asetik Asit)+CaC2O4, CH3COOH glacial (Asetik Asit glacial)+CaC2O4, HCl (Hidroklorik Asit)+CaC2O4 ve C6H8O7 (Sitrik Asit)+CaC2O4 için COD yapısına dönüştüğü görülmektedir. Tüm sentezlenen maddeler için 1600, 1378, 1313, 948, 863 ve 772 cm-1 deki pikler spektrumda gözlendi. Bunların yanı sıra XRD sonuçlarında, 1047 cm-1 de yer alan ve XRD 01-075-1313 pdf numaralı CaOx Whewellite ait olduğu düşünülen spektrum piki yalnızca HCl (Hidroklorik Asit)+ CaC2O4 ve Limon+ CaC2O4 de görüldü. Sentetik kalsiyum oksalat üzerine diğer asitlerin etkisi SEM cihazında görüntüler incelenerek karşılaştırıldı sitrik asitin eklendiği C6H8O7 (Sitrik Asit)+CaC2O4 durumu için parçacıkların boyutsal dağılımlarının düzgün ve diğerlerine oranla daha küçük olduğu bir görüntü elde edildi. Glasiyal asetik asit eklenerek yapılan sentezde ise parçaçıklarda kümelenme eğiliminin diğerlerine göre daha fazla olduğu görüldü. XRD de HCl asitten kaynaklandığı düşünülen durum SEM de çok açık bir şekilde görülmedi. Kümelenme fazla olmasına karşın daha ince parçacıkların olması bu durumla bağlantılı olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the formation of kidney stones and their structural properties were investigated by focusing on CaC2O4 type stone formation from these kidney stones. The current methods used today for the removal and treatment of CaC2O4 stone from the body, the physical working principles of these treatment methods and their relative situations were revealed. In addition, the acid effect (CH3COOH, CH3COOH glacial, HCl, C6H8O7 and Lemon) on the formation of CaC2O4 was studied in detail. The structure of CaC2O4 formed was determined by FT-IR, XRD and SEM spectroscopic methods. In the studies, it was determined that CaC2O4 was formed in all samples. According to FT-IR results, a wide spectrum peak was observed in the region between 3700 and 2760 cm-1 for all syntheses. This spectrum peak is more severe for CH3COOH (Acetic acid)+CaC2O4, CH3COOH glacial (Acetic acid glacial)+ CaC2O4, HCl (Hydrochloric acid)+CaC2O4 and C6H8O7 (Citrit acid)+CaC2O4 and has a neck peak around 3065 cm-1 ; It was found to be flatter for CaC2O4 (Calcium oxalate). Here it is seen that while COM structure for H6 is revealed with FT-IR results, it transforms into COD structure for CH3COOH (acetic acid)+CaC2O4, CH3COOH glacial (Acetic acid glacial)+CaC2O4, HCl (Hydrochloric acid )+CaC2O4 and C6H8O7 (Citrit acid)+CaC2O4. Peaks at 1600, 1378, 1313, 948, 863 and 772 cm -1 were observed in the spectrum for all synthesized substances. In addition, in the XRD results, only HCl (Hydrochloric Acid) + CaC2O4 and Lemon + CaC2O4 were seen in the spectrum peak, which is thought to belong to CaC2O4 Whewellite with XRD 01-075-1313 pdf number and is located at 1047 cm-1. The effect of other acids on synthetic calcium oxalate was compared by examining images in SEM device. For C6H8O7 (Citric Acid) + CaC2O4 state to which citric acid was added, the dimensional distribution of the particles was uniform and smaller than the others.In the synthesis made by adding glacial acetic acid, it was observed that the tendency to cluster in the particles was higher than the others. The situation thought to be caused. by HCl acid in XRD was not clearly seen in SEM. Although the clustering is high, the presence of finer particles was thought to be related to this situation.