The impact of financial technology on financial performance: An empirical study on the telecom companies in Iraq
Finansal teknolojinin finansal performans üzerindeki etkisi: Irak'taki telekom şirketleri üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 825626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma temel olarak telekom şirketlerinde mobil portföyler aracılığıyla finansal teknoloji kullanımının finansal performans üzerindeki etkisini 2017'den 2022'ye kadar aktif karlılığı (ROA) ve özkaynak karlılığı (ROE) bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Veriler aşağıdaki kaynaklardan toplanmıştır: Irak Merkez Bankası, Irak Borsası, Asiacell Irak ve Irak'taki Zain Irak Telekom şirketleri. Bu tez, Pesaran, Shin ve Smith (2001) tarafından önerilen ARDL modeliyle ilişkili test yaklaşımını kullanacak ve bu modeli kullanmanın amacı, 2017 dönemi için finansal teknoloji ile finansal performans arasındaki kısa ve uzun vadeli ilişkiyi analiz etmektir. -2022. Değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için Eviews istatistik yazılımı kullanılacaktır. Dört modelin sınır testi, dönem (2017-2022) için ZainCash ve AsiaHawala'da finansal teknoloji ile finansal performans arasında ortak bir entegrasyon ve uzun vadeli bir denge olduğunu gösterdi. Çalışmanın sonuçları, finansal teknoloji ile finansal performans arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study mainly aims to know what is the impact of the use of financial technology through the portfolios allocated to mobile phones in telecommunications companies on the financial performance in the context of return on assets (ROA) and return on equity (ROE) from 2017 to 2022. Data was collected from the following sources: The Central Bank of Iraq, the Iraqi Stock Exchange and Asiacell Iraq and Zain Iraq Telecom companies in Iraq. This thesis will use the ARDL model bound testing approach proposed by Pesaran, Shin and Smith (2001) the goal of using this model is to analyze the short and long-run relationship between financial technology and financial performance for the period 2017-2022. To test the relationship between the variables the Eviews statistical program will be used. The bounds test of the four models showed that there is a common integration and long-term balance between financial technology and financial performance in Zain Cash and Asia Hawala for the period (2017-2022). The results of the study show that there is a positive relationship between financial technology and financial performance.