Ailevi akdeniz ateşi hastalarında kas iskelet sistem bulguları ile FMF 50 skoru ilişkisi
Relationship between muscle skeletal system findings and FMF 50 score in family mediterranean fever patients
- Tez No: 825661
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF), ateşle seyreden periton, sinovyal ve plevra gibi seröz zarların tekrarlayan enflamasyonu ile karakterize monogenik bir hastalıktır. Kolşisin tüm dünyada FMF'in temel tedavisidir. Bizim bu çalışmadaki amacımız kolşisin dirençli veya toleranssız ailesel akdeniz ateşi hastalarında, ataklar sırasında ve ataksız geçen dönemde hangi kas iskelet sistem bulgularının ağırlıkta olduğunu incelemek, uluslararası şiddet skorlama sistemi (ISSF) skoru ile tedaviye yanıtı gösteren FMF50'i kullanarak hastalarımızı değerlendirmek bunları literatür verileri ile karşılaştırmak ,tedaviye direnç geliştirebilecek bu hastaları önceden tahmin ederek gelişebilecek komplikasyonları engellemek ve yeni ilaçların klinik denemelerini aydınlatmaya katkı sağlamaktır. Gereç ve yöntemler: Bu çalışmaya SBÜ Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatolji ve İç Hastalıkları kliniğine başvurmuş, Tel Hashomer kriterleri ile FMF tanısı konmuş hastalar dahil edilmiştir. Hastalara ait veriler Sultan 2. Abdülhamid Han EAH Tıbbi İç Hastalıkları ve Romatoloji Kliniği arşivindeki hasta dosyalarından, hastane bilgi sisteminden ve Sağlık Bakanlığı veri tabanından (e-nabız) retrospektif veri taranması ve kayıtlardan hasta çağırıp geriye dönük anket yapılması ile yapılmıştır. Çalışmamıza alınan hastalar hastalık aktivite skoru ISSF ile değerlendirilmiştir. Hastaların tedavi yanıtı FMF 50 skorlaması ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS versiyon 25.0 programından yararlanılmıştır. P-değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirilmiştir.Bulgular: Çalışmamızda; FMF 50 'e göre kolşisin tedavi yanıtlı ve dirençli grupta kas iskelet sistem bulguları karşılaştırıldığında kolşisin dirençli hastalarda atakta miyalji, fasiit ve kemik ağrısı olma oranı, kolşisin yanıtı olan hasta grubuna göre daha sık görüldüğü tespit edildi. Kolşisin dirençli hasta grubunda atak dışı miyalji ve bel ağrısı olma oranı, kolşisin yanıtı olan gruba göre daha sık izlendiği tespit edildi. Hastalarımızda tedavi yanıtlı ve dirençli grup ile hastalık şiddetini karşılaştırdığımızda FMF 50 tedavi yanıtı olanların ISSF skor ortalaması, tedaviye dirençli hasta grubuna göre daha düşük saptanmıştır.Sonuç: FMF'te kas iskelet sistem bulguları atak ve atak dışı dönemde sıklıkla izlenmektedir. Kolşisin dirençli hastaların belirlenmesi bu sayede hastalarda gelişebilecek komplikasyonları engelleyerek hastanın hayat kalitesinin artmasına, yeni tedavi stratejilerinin denenmesine fayda sağlar.
Özet (Çeviri)
Objective: Familial Mediterranean Fever (FMF) is a monogenic disease characterized by fever and recurrent inflammation of serous membranes such as the peritoneum, synovial, and pleura. Colchicine is the main treatment for FMF all over the world. Our aim in this study is to examine which musculoskeletal system findings are dominant in colchicine resistant or intolerant familial Mediterranean fever patients, during attacks and during the attack-free period, to evaluate our patients using the FMF50, which shows response to treatment with the international severity scoring system (ISSF) score, and to evaluate these with literature data. Our aim is to predict these patients who may develop resistance to treatment, to prevent complications that may develop, and to contribute to illuminating clinical trials of new drugs.Material and Methods: Patients who applied to SBU Sultan 2. Abdulhamid Han Training and Research Hospital Rheumatology and Internal Diseases Clinic and diagnosed with FMF according to Tel Hashomer criteria were included in this study. The data of the patients were obtained by scanning retrospective data from the patient files in the archive of Sultan Abdulhamid Han EAH Medical Internal Diseases and Rheumatology Clinic, the hospital information system and the database of the Ministry of Health (e-pulse), calling patients from the records and conducting a retrospective survey. The patients included in our study were evaluated with the disease activity score ISSF. The treatment response of the patients was evaluated with the FMF 50 scoring. SPSS version 25.0 program was used in the analysis of the data. Cases with a P-value below 0.05 were considered as statistically significant results.Results: Musculoskeletal system findings in FMF are frequently observed in the attack and non-attack periods. Identifying colchicine-resistant patients will thus prevent complications that may develop in patients, thus increasing the patient's quality of life and helping to try new treatment strategies.Conclusion: Musculoskeletal system findings in FMF are frequently observed in the attack and non-attack periods. Identifying colchicine-resistant patients will thus prevent complications that may develop in patients, thereby increasing the patient's quality of life and helping to try new treatment strategies.