20. yüzyıl mimari mirasını koruma sorunsalı bağlamında betonarme yapı restorasyonu
Reinforced concrete building restoration in the context of the problem of conserving the 20th century architectural heritage
- Tez No: 825663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Yirminci yüzyıl; sanat, düşünce, mimarlık, bilim ve teknoloji alanında birçok değişim ve gelişimin gerçekleştiği bir yüzyıldır. Bu dönemde keşfedilen betonarme, 20. yy mimarlığında sıklıkla kullanılmış böylelikle betonarme yapılar 20. yy mimari mirasının önemli bir kısmını oluşturmuştur. Bu çalışmada, 20. yy. mimari mirasının korunması ve yasal düzenlemelerde yer alma durumu incelenmiş ve betonarme yapılar çalışma alanı olarak belirlenmiştir. 20. yy.da yapılmış betonarme yapılardan restorasyon geçirmiş, kültürel miras değeri olan 5 Türkiye'den, 5 dünyadan betonarme yapı seçilmiştir. Seçilen yapıların, mimari özellikleri, bozulma türleri, müdahale teknikleri değerlendirilerek karşılaştırmalı analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Türkiye'deki uygulamalarda, müdahale öncesi detaylı testlerin ve analizlerin yapılmadığı, betonarme restorasyonunda önemli bir teknik olan katodik korumanın tercih edilmediği saptanmıştır. Sonuç olarak çalışmada, dünyadaki ve Türkiye'deki betonarme restorasyon uygulamaları ortaya konulmuş ve Türkiye'deki uygulamalarının daha detaylı ve kapsamlı ele alınması gerektiği vurgulanmıştır. 20. yy mimari mirasına, koruma hususundaki yasal düzenlemelerde yer verilmesi bu yapıların korunmasında oldukça elzemdir.
Özet (Çeviri)
The 20th century is a century of many changes and developments in the fields of art, thought, architecture, science and technology. Reinforced concrete discovered during this period was frequently used in 20th century architecture, thus reinforced concrete structures formed an important part of the 20th century architectural heritage. In this study, the protection of the 20th century architectural heritage and its involvement in legal regulations were examined and reinforced concrete structures were determined as the study area. Reinforced concrete structures built in the 20th century, which have undergone restoration and have cultural heritage value, were selected from 5 from Turkey and 5 from the world. Comparative analyzes were made by evaluating the architectural features, types of deterioration, and intervention techniques of the selected buildings. As a result of the analysis made, in applications in Turkey; It was determined that detailed tests and analyzes were not carried out before the intervention, and cathodic protection, which is an important technique in reinforced concrete restoration, was not preferred. As a result, in the study, reinforced concrete restoration applications in the world and in Turkey were revealed and it was emphasized that the applications in Turkey should be more detailed and comprehensive. Inclusion of the 20th century architectural heritage in the legal regulations on conservation is essential for the protection of these structures.