Görme engelli kadınlarda sportif rekreasyon etkinliklere katılımın yaşam kalitelerine yansımalarının incelenmesi
Examining the impact of participation in recreational sports activities on the quality of life of visually impaired women
- Tez No: 825802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye sınırlarındaki 9 farklı İl'de ikamet eden, lisanslı sporcu olarak veya egzersiz amacıyla aktif şekilde spor yapan görme engelli kadınların, yaptıkları sportif rekreatif etkinliklerin yaşam kalitelerine olan yansımalarının incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi,“amaçlı örneklem”yöntemlerinden“tipik durum örnekleme”yöntemi ile belirlenmiştir. Nitel yöntem ile çalışılan araştırmada, araştırmacı“görüşme yöntemi”kullanmıştır. Araştırma kapsamında Batman, Diyarbakır, Kayseri, Bayburt, İstanbul, Aksaray, Ankara, Denizli ve Samsun şehirlerinde ikamet eden, farklı görme derecelerine (B1, B2 ve B3) sahip olan 28 görme engelli kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Veriler ise“betimsel içerik analiz”yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen veriler, yaşam kalitesinin dört ana teması altında toplanmış ve bu ana temalar alt boyutları ile belirlenmiştir. Ana temalar şu şekildedir; 1. Psikolojik Sağlık, 2. Fiziksel Sağlık, 3. Sosyal İlişkiler, 4. Çevresel Koşullar. Araştırmamızdan elde edilen veri analizleriyle; görme engelli kadınların, sportif rekreasyon etkinlikleri aracılığıyla, yaşam kalitesinin dört ana temasının tüm alt boyutlarında, faydalı kazanımlar edindikleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında görme engelli kadınların, yaşam kalitelerini arttırma noktasında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of the sporting and recreational activities of visually impaired women residing in 9 different provinces within the borders of Turkey, who are active in sports as licensed athletes or for exercise purposes, on their quality of life. The research sample was determined using the“typical case sampling”method, one of the“purposive sampling”methods. In this qualitative research, the researcher utilized the“interview method.”In the scope of the research, in-depth interviews were conducted with 28 visually impaired women residing in the cities of Batman, Diyarbakır, Kayseri, Bayburt, Istanbul, Aksaray, Ankara, Denizli, and Samsun, who have different degrees of visual impairment (B1, B2, and B3). The data were analyzed using the“descriptive content analysis”method. The data obtained from the research were categorized under four main themes of quality of life and their sub-dimensions were determined. These main themes are as follows: 1. Psychological Health, 2. Physical Health, 3. Social Relationships, 4. Environmental Conditions. Through the data analysis obtained from our research, it was determined that visually impaired women gained beneficial outcomes in all sub-dimensions of the four main themes of quality of life through sporting recreational activities. Based on the data obtained, recommendations have been made to help visually impaired women improve their quality of life.