Association between parental stress and coping strategies used by parents of children with autism spectrum disorder
Otizmli çocuğu olan ailelerin stres düzeyi ile stresle başa çıkmak için kullandıkları stratejiler arasındaki ilişki
- Tez No: 825934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMRİTA CHATURVEDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Saint Louis University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otizm Spektrum Bozukluğu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Otizmli çocuğu olan aileler, otizmden farklı bir engeli bulunan çocuğa sahip olan ailelere veya engelli çocuğu olmayan ailelere göre daha fazla streslidir. Hastalıktan koruma ve kontrol merkezinin (CDC, 2017) verilerine göre, 2000 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde her 150 çocuktan birine otizm teşhisi konulmuşken, 2016 yılında her 68 çocuktan birine otizm teşhisi konulmuştur. Bu durumda, her 68 aileden en az bir tanesi yüksek seviyede stres altındadır. Aileler stresleriyle mücadele etmek için çeşitli stratejiler kullanmaktadır. Ailelerin stres düzeyi ile kullandıkları stresle mücadele stratejileri arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar çoğunlukla bir çok stratejiyi grup halinde değerlendirip, bireysel olarak incelememişlerdir. Bu çalışma 144 aileye anket uygulayarak ailelerin stres düzeyi ve kullandıkları bireysel stresle mücadele stratejileri arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Ailesel stres indeksi-kısa format-dördüncü baskı (PSI-4-SF) ve uyarlanmış Brief COPE anketleri birlikte kullanılmıştır. Elde edilen veriler, bağımsız chi-square test ve tanımlayıcı istatistik yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışma, ailesel stres düzeyi ve kullanılan stresle mücadele stratejilerinin altı tanesi arasında istatiksel olarak önemli bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu stresle mücadele stratejileri, reddetme, araçsal destek, davranışsal ilgi/ilişki kesme, dışa vurma, mizah, ve kendini suçlamadır.
Özet (Çeviri)
Parents of children with Autism Spectrum Disorder (ASD) have higher levels of stress compared to parents of children with other disabilities and parents of typically developing children. According to the Centers for Disease Control and Prevention (CDC, 2017), the prevalence of ASD in U.S. children increased from 1 in 150 in 2000 to 1 in 68 in 2016, which means that for every 1 out of 68 children in the United States today, there is at least one parent who is facing high levels of stress. Parents use a number of coping strategies to manage their stress. Studies that have investigated the association between stress levels of parents and their coping strategies have often grouped coping strategies together and have not examined them individually. This study surveyed 144 parents to see if there was an association between parents' stress levels and the individual coping strategies they use. The Parental Stress Index-Short Form-fourth edition (PSI-4-SF) and the adapted Brief COPE inventory were used to gather the data. The chi-square test of independence and descriptive statistics were used to analyze the data. Results of the study showed there was a statistically significant association between parental stress and six coping strategies. These six coping strategies were denial, instrumental support, behavioral disengagement, venting, humor, and self-blame.