Component bades application development
Bileşen tabanlı uygulama geliştirme
  1. Tez No: 82608
  2. Yazar: OKAN GÖÇMENOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
oz BİLEŞEN TABANLI UYGULAMA GELİŞTİRME Göçmenoğlu, Okan M.S., Department of Computer Engineering Danışman: Dr. Ahmet Coşar Ocak 1999,76 sayfa Yazılım projelerinde, olası en kısa zamanda daha çok üretkenlik beklenir. Bileşen tabanlı geliştirme (BTG) yöntemi işletim sistemlerinden istemci/sunucu uygulamalarına kadar bir çok yazılım sorunlarını çözen bir yol önerir. BTG bitmeyen uzatmaları engeller ve yazılım dağıtıldığında hataları en aza indirgemiş olur. BTG ayrıca değişik tipteki yazılımların bibirine sorunsuz entegrasyonunu sağlamada önemli bir rol oynar. BTG1 de bileşenler seçilen bir bileşen mimarisinin üzerinde geliştirilmelidir. Bizim amacımız bir iş bileşeni geliştirmek ve ortamlar arası işlerlilik, programlama dilinden bağımsız olma ve diğer ticari yararları sağlaması gibi hedeflere ulaşıp ulaşmadığımızı görmektir. Bu amaca yönelik olarak içişleri Bakanlığında İLEMOD projesi başlığı altında İle ve devlete ait birimleri bir bileşen olarak geliştirdik. Bu bileşeni MicroSoft'un ActiveX/COM mimarisine dayanarak geliştirdik ve proje içerisinde geliştirilen diğer programlara entegre ettik. Bu bileşen daha sonra geliştirilmesi planlanan uygulamalar içinde kullanılabilecektir. Bileşenin olgunlaşması için başlangıçta kritik bir zaman kaybı olsada bu bileşeni kullanarak gelecekte geliştirilecek uygulamalar için birçok zaman ve güç kazancı sağlar. Bu kazançları temin etmenin en önemli şartıda iş bileşeni olarak tespit edilenin genel olması ve bileşen mimarisinin platformlar arası çalışılabilirlik sağlamasıdır. Anahtar Kelimeler : bileşen tabanlı uygulama geliştirme, ortamlar arası işlerlilik, ActiveX, COM iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPONENT BASED APPLICATION DEVELOPMENT Göçmenoğlu, Okan M.S., Department of Computer Engineering Supervisor: Dr. Ahmet Coşar January 1999, 76 pages In software development projects, more productivity is required in the shortest possible amount of time. Component-based development (CBD) offers a way to address the complete range of software challenges, from operating system services to client/server development. CBD avoids endless delays and minimize bugs when the software is finally delivered. CBD also plays a major role in providing services so that different kinds of software can be seamlessly integrated to each other. In CBD, components are to be developed on a selected component architecture. Our aim is to develop a business component and to see whether we can capture the objectives of interoperability, language independence and the other commercial benefits. For this purpose, we develop provincial and governmental units as a component under the project Provincial Inventory System in the Ministry of Internal Affairs. We developed our component using the Microsoft's ActiveX/COM architecture and embedded in the other modules developed in the project. This component could also be used as a basis for the other modules that are planned to be developed later. Although, there is a critical time overhead at the beginning of development for the maturing of a component, it has lots of gains in terms of time and effort for the other software that will be developed in the future using that component. This benefit is at the peak when the business component is selected as general as possible and the component architecture has a wide range of interoperability. Keywords : component based development, interoperability, ActiveX, COM