The effect of social comparison on interpersonal problems through self-esteem and emotion dysregulation: Testing a psychological mechanism from an evolutionary framework
Sosyal karşılaştırmanın öz-saygı ve duygu düzenleme güçlüğü aracılığıyla kişilerarası problemler üzerindeki etkisi: Psikolojik bir mekanizmanın evrimsel bir çerçeveden test edilmesi
  1. Tez No: 826298
  2. Yazar: SELÇUK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite lisans öğrencilerinin sosyal karşılaştırma yönelimlerinin (yetenek karşılaştırması ve görüş karşılaştırması), öz-saygılarının ve duygu düzenleme güçlüklerinin kişilerarası problemlerini açıklamadaki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla test edilen yapısal modelde öz-saygı ve duygu düzenleme güçlüklerinin sosyal karşılaştırma yönelimi ile kişilerarası sorunlar arasındaki ilişkide aracı rolleri sınanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında 549 lisans öğrencisinden oluşan örnekleme demografik bilgi formu ile birlikte Iowa-Hollanda Karşılaştırma Yönelimi Ölçeği, Rosenberg Öz-Saygı Ölçeği, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği ve Kişilerarası Problemler Envanteri-Döngüsel Ölçekleri Kısa Formu uygulanmıştır. Evrimsel çerçeveye dayalı önerilen model Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılarak test edilmiştir. Önerilen modelin YEM bulgularına göre yetenek temelli sosyal karşılaştırmanın doğrudan yollarının tümü anlamlı iken görüş temelli sosyal karşılaştırmanın doğrudan yollarının hiçbiri anlamlı bulunamamıştır. Yine benzer biçimde yetenek temelli sosyal karşılaştırmanın kişilerarası problemler üzerindeki dolaylı etkileri öz-saygı ve duygu düzenleme güçlükleri aracılıklarıyla anlamlı bulunmuştur. Ancak görüş temelli sosyal karşılaştırmanın kişilerarası problemler üzerindeki dolaylı etkileri öz-saygı ve duygu düzenleme güçlükleri aracılıklarıyla anlamlı bulunamamıştır. Ayrıca görüş temelli sosyal karşılaştırma değişkeni dışındaki tüm değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı yolların tümü de yine anlamlı bulunmuştur. Özetle, sosyal karşılaştırma yöneliminin yetenek karşılaştırması alt boyutuna ilişkin tüm araştırma hipotezleri doğrulanmışken; görüş karşılaştırması alt boyutuna ilişkin tüm araştırma hipotezleri reddedilmiştir. Elde edilen sonuçlar ilgili alan yazın ışığında tartışılmış; kuram, araştırma ve uygulama alanlarında olası katkıları sunulmuş ve yapılacak benzer araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of undergraduate students' social comparison orientations (ability comparison and opinion comparison), self-esteem, and emotion regulation difficulties in explaining their interpersonal problems. The structural model tested for this purpose examines the mediating roles of self-esteem and emotion regulation difficulties in the relationship between social comparison orientation and interpersonal problems. In collecting the study's data, a demographic information form, together with the Iowa-Netherlands Comparison Orientation Measure, Rosenberg Self-Esteem Scale, the Difficulties in Emotion Regulation Scale, and the Inventory of Interpersonal Problems-Circumplex Scales Short Form were applied to the sample consisting of 549 undergraduates. The proposed model based on the evolutionary framework was tested using structural equation modeling (SEM). According to the SEM findings of the proposed model, while all of the direct paths of ability-based social comparison were significant, none of the direct paths of opinion-based social comparison were found to be significant. Similarly, indirect relationships between ability-based social comparison and interpersonal problems were significant through self-esteem and emotion regulation difficulties. However, none of the indirect relationships between opinion-based social comparison and interpersonal problems were found to be significant through self-esteem and emotion regulation difficulties. In addition, all direct and indirect relationships between all other variables, except for the opinion-based social comparison, were also shown to be significant. In summary, while all the research hypotheses regarding the ability comparison were confirmed, those regarding the opinion comparison were rejected. The obtained results are then discussed in light of the related literature, and potential contributions to the theory, research, and practice are presented. Finally, suggestions are put forth for similar studies to be conducted in the future.