Instagram bağımlılık düzeyi ile sosyal görünüş kaygısı ve kırılgan narsisizm arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between instagram addiction level and social appearance anxiety and vulnerable narcissism
  1. Tez No: 826472
  2. Yazar: AYBİGE ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA FERDA KANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde, dijital teknolojinin hızla gelişmesi ve sosyal medya platformlarının yaygınlaşması, bireylerin günlük yaşamlarını etkileyen önemli bir faktör haline gelmiştir. Sosyal medya platformları arasında özellikle Instagram, geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olması ve görsel içeriklerin paylaşılmasına odaklanması nedeniyle büyük bir popülarite kazanmıştır. Yapılan bu araştırmanın amacı, Instagram bağımlılık düzeyi ile sosyal görünüş kaygısı ve kırılgan narsisizm arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca bu çalışmada Instagram bağımlılık düzeyleri sosyodemografik veride yer alan çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde olup araştırmanın örneklemini 2022-2023 akademik yılında İstanbul'da lisans düzeyinde öğrenimine devam eden 18 yaş üstü 436 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak,“Sosyodemografik Veri Formu”,“Instagram Bağımlılık Ölçeği”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”ve“Kırılgan Narsisizm Ölçeği”kullanılmıştır. SPSS 25.0 programı kullanılarak araştırmanın analizleri yapılmıştır. Verilerin normalliğini test etmek için Kolmogorov-Smirnov testi, ölçeklerin sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını analiz edebilmek için t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi, gruplar arası farkı test etmek için Post-Hoc testi ve ölçekler arasındaki ilişkiyi incelemek için de Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular neticesinde, Instagram bağımlılığı ile sosyal görünüş kaygısı arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki, Instagram bağımlılığı ile kırılgan narsisizm arasında da pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Buna ek olarak, Kırılgan narsisizm ve sosyal görünüş kaygısı arasında da pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Bu bulgulara ek olarak, kullanıcıların Instagram bağımlılık düzeyleri bazı sosyodemografik değişkenlere göre (cinsiyet, Instagram'da geçirilen zaman sıklığı, Instagram'da kendi fotoğraflarını paylaşma sıklığı, psikiyatrik tanı, Instagram'da sahte hesap kullanımı, Photoshop kullanımı, kullanıcıların kendilerinde beğenmedikleri herhangi bir yüz/beden bölgesinin olup olmaması) istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermektedir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçların sosyal medya alanında yapılacak gelecek çalışmaların literatürüne katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid development of digital technology and the spread of social media platforms have become an important factor affecting the daily lives of individuals. Among social media platforms, especially Instagram has gained great popularity due to its large user base and its focus on sharing visual content. The purpose of this research is to examine the relationship between the level of Instagram addiction, social appearance anxiety and vulnerable narcissism. In addition, in this study, it was examined whether the Instagram addiction levels differ according to various variables in the sociodemographic data. The research is in the correlational survey model and the sample of the research consists of 436 university students over the age of 18 who continue their undergraduate education in Istanbul in the 2022-2023 academic year.“Sociodemographic Data Form”,“Instagram Addiction Scale”,“Social Appearance Anxiety Scale”and“Vulnerable Narcissism Scale”were used as data collection tools. The analyzes of the research were made using the SPSS 25.0 program. Kolmogorov-Smirnov test was used to test the normality of the data, t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) test to analyze whether the scales differ according to sociodemographic variables, Post-Hoc test to test the difference between groups and Pearson Correlation Analysis to examine the relationship between the scales. As a result of the findings obtained from the research, there is a statistically significant positive relationship between Instagram addiction and social appearance anxiety, and a statistically significant relationship in the positive direction between Instagram addiction and vulnerable narcissism. In addition, there is a statistically significant positive correlation between fragile narcissism and social appearance anxiety. In addition to these findings, users' Instagram addiction levels show a statistically significant difference according to some sociodemographic variables (gender, frequency of time spent on Instagram, frequency of sharing self-photos on Instagram, psychiatric diagnosis, use of fake accounts on Instagram, use of Photoshop, whether users have any face/body parts that they do not like). It is thought that the results obtained from this study will contribute to the literature of future studies in the field of social media.