Osmanthus decorus (Boiss. & Balansa.) kasaplıgil bitki çayının aktarlardan temin edilen Rosa canina L. ve tilia cordata mill. bitki çayları ile karşılaştırılması
A comparison of osmanthus decorus (Boiss. & Balansa.) kasapligil herbal tea with Rosa Canina L. and tilia cordata mill. teas supplied from transportation.
  1. Tez No: 827031
  2. Yazar: ÖMER FARUK AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİRALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyoloji, Botanik, Nutrition and Dietetics, Biology, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Osmanthus decorus (Boiss. & Balansa.) Kasaplıgil Bitki Çayının Aktarlardan Temin Edilen Rosa canina L. ve Tilia cordata Mill. Bitki Çayları ile Karşılaştırılması amacıyla yürütülen bu çalışma 2021-2023 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda kullanılan defne yapraklı akçakesme bitkisinin meyve ve yaprakları Artvin ili sınırları içerisinden temin edilmiştir. Kuşburnu ve ıhlamur bitkileri ise Artvin ilinde bulunan aktarlardan temin edilmiştir. Çalışmamızda toplam 6 örnek bulunmaktadır. İkisi aktarlardan temin edilen Rosa canina ve Tilia cordata bitkileridir. Diğer dört örnek ise Osmanthus decorus meyvesinin liyofilize hali, Osmanthus decorus yaprağının liyofilize hali, Osmanthus decorus meyvesinin kurutulmuş hali ve Osmanthus decorus yaprağının kurutulmuş halidir. Çalışmamızda örneklerin antioksidan kapasiteleri belirlemek amacıyla FRAP, ABTS, DPPH, Toplam Flavonoid madde analizi ve Toplam Polifenolik madde analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda antioksidan kapasitesi yüksek olduğu bilinen Rosa canina ve Tilia cordata bitkilerine Osmanthus decorus bitkisinin yakın değerler aldığı, polifenolik içerik bakımından Osmanthus decorus bitkisinin daha yüksek değerler aldığı tespit edilmiştir. İyi bir antioksidan kaynağı olmasından dolayı Osmanthus decorus bitkisi ve çayının serbest radikallerin neden olduğu diyabet, kanser, nörolojik hastalıklar, tümör ve kardiyovasküler hastalıklar gibi çeşitli hastalıklara karşı önleyici tedavide kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to compare Osmanthus decorus (Boiss. & Balansa.) Kasaplıgil Herbal Tea with Rose canina L. and Tilia cordata Mill. Herbal Teas Procured from Herbalists, was carried out between 2021-2023. The fruits and leaves of defne yapraklı akçakesme used in our study were obtained from within the borders of Artvin province. Rosehip and linden plants were obtained from herbalists in Artvin. There are 6 samples in total in our study. Two of them are rosehip and linden plants obtained from herbalists. The other four examples are the lyophilized form of Osmanthus decorus fruit, the lyophilized form of Osmanthus decorus leaf, the dried form of Osmanthus decorus fruit and the dried form of Osmanthus decorus leaf. In our study, FRAP, ABTS, DPPH, Total Flavonoid substance analysis and Total Polyphenolic substance analyzes were performed to determine the antioxidant capacities of the samples. As a result of the study, it has been determined that Osmanthus decorus plant has close values to Rose canina and Tilia cordata plants, which are known to have high antioxidant capacity, and Osmanthus decorus plant has higher values in terms of polyphenolic content. It is suggested that Osmanthus decorus plant and tea can be used in preventive treatment against various diseases such as diabetes, cancer, neurological diseases, tumors and cardiovascular diseases caused by free radicals, since it is a good source of antioxidants.