Brakial pleksus hastaları için üst uzuv giyilebilir diş iskelet robot kol sisteminin tasarımı ve uygulaması
Design and application of upper limb wearable exoskeleton robot arm system for brachial plexus patients
  1. Tez No: 827135
  2. Yazar: ÇAĞATAY ERSİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Brakial pleksus, omurilikteki sinir köklerinin üç büyük dal halinde birbirleri ile bağlantı oluşturduğu, koltuk altı bölgesinde yer alan büyük bir sinir topluluğudur. Bu sinir topluluğunun doğum sırasında veya daha sonraki dönemlerde zarar görmesi kişinin kolunu istediği gibi hareket ettirememesi ile sonuçlanır. Bu tez çalışmasında Brakial pleksus yaralanmaları için giyilebilir dış iskelet robot kol tasarımı ve kontrolü gerçekleştirilmiştir. Çalışmada giyilebilir dış iskelet robot kol Solidworks programında tasarlanmıştır. Solidworks programında robot kolun gerekli kinematik analizleri ve açı sınırlandırmaları gerçekleştirilmiştir. Tasarımı gerçekleştirilen dış iskelet robot kol“simmechanics”eklentisi ile MATLAB programına aktarılarak simülasyon için gerekli blok diyagramı oluşturulmuştur. Blok diyagramdaki dönme noktalarına (DOF) (bilek, dirsek omuz yatay, omuz düşey) PID denetleyiciler eklenmiş ve sistemin simülasyonu girilen P, I, D değerleri ile sağlanmıştır. Simülasyonda giyilebilir robot kolun kararlı bir şekilde çalıştığı gözlemlenmiştir. Daha sonra kullanıcının ön koluna ve üst koluna EMG kas sensörleri yerleştirilmiştir. Robot kol sistemine üç eksende konum bilgilerini almak için ADXL335 konum ve ivme sensörü eklenmiştir. Dış iskelet robot kol sistemi çalıştırılmış, kas verileri ve konum verileri alınmıştır. Bu veriler kullanılarak MATLAB programında sistem bulanık mantık algoritması ile eğitilmiş ve açı değerleri belirlenmiştir. Sisteme aynı veriler ile makine öğrenmesi algoritması eklenmiş ve en iyi sonucu destek vektör makineleri algoritmasının verdiği belirlenmiştir. Hem bulanık mantık algoritması ile hem destek vektör makineleri ile kontrol edilen sistem kıyaslanmıştır. Ayrıca tasarımı hazırlanan sistem 3D yazıcı ile her bir parçası (el, ön kol, üst kolu sırt ve bağlantıları) çıkartılmıştır ve montelenmiştir. Sistemin kontrolü için ESP32 mikrodenetleyici geliştirme kartı kullanılıp EMG kas sensörleri ve konum sensörleri ile gerçek zamanlı olarak da çalıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The brachial plexus is a large nerve group located in the armpit region, where the nerve roots coming out of the spinal cord form three large branches and connect. Damage to this nerve collection during birth or in periods results in the inability of the person to move his arm as he wishes. In this thesis, the design and control of a wearable exoskeleton robot arm for Brachial Plexus injuries was carried out. In the study, the wearable exoskeleton robot arm was designed in the Solidworks program. Necessary kinematic analyzes and angle limitations of the robot arm were performed in the Solidworks program. The designed exoskeleton robot arm was transferred to the MATLAB program with the“simmechanics”add-on and the necessary block diagram for simulation was created. PID controllers were added to the rotation points (DOF) (wrist, elbow shoulder horizontal, shoulder vertical) in the block diagram and the simulation of the system was provided with the entered P, I and D values. In the simulation, it has been observed that the wearable robot arm works stably. EMG muscle sensors were then placed on the user's forearm and upper arm. ADXL335 position and acceleration sensor has been added to the robot arm system to obtain position information in three axes. The exoskeleton robot arm system was operated, muscle data and position data were obtained. Using these data, the system was trained with the fuzzy logic algorithm in the MATLAB program and angle values were determined. A machine learning algorithm was added to the system with the same data and it was determined that the support vector machine algorithms gave the best result. The system controlled by both the fuzzy logic algorithm and support vector machines has been compared. In addition, each part of the system (hand, forearm, upper arm back and connections) was removed and mounted with a 3D printer. ESP32 microcontroller development board was used to control the system and it was run in real-time with EMG muscle sensors and position sensors.