Bor katkılı elmas elektrot ile vindesin'in elektroanalitik özelliklerinin incelenmesi ve miktar tayini
Investigation of the electroanalytical properties and quantity of vindine with boron doupted diamond electrode
- Tez No: 827138
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNAY ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk defa vinka alkaloidlerinden olan Vindesin ilacının bor katkılı elmas (BDD) elektrot yüzeyinde, Döngüsel voltametri (CV) tekniği ile elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Kare-dalga adsoptif sıyırma (SW-AdS) voltametri tekniği ile de miktar tayini araştırılmıştır. Farklı destek elektrolitler ve farklı pH değerlerinde incelemeler yapılmış, çalışılacak destek elektrolit ortamı ve pH değeri belirlenmiştir. Çalışma koşulları optimize edilmiş ve pH üzerinde anyonik, nötr ve katyonik (SDS, TRT X-100, CTAB) sürfaktanların etkisi araştırılmıştır. Vindesin maddesinin çalışma ortamı olarak, SDS içeren Britton-Robinson (BR, pH 2.0) tampon ortamı seçilmiştir. SW-AdS voltametri tekniğiyle yapılan miktar tayin çalışmalarında gözlenebilirlik sınırı (LOD 0.00675 µM) ve tayin alt sınırı (LOQ 0.0225 µM) hesaplanmıştır. Geliştirilen bu yöntemin farmasötik numuneye uygulanabilirliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, for the first time, the electrochemical properties of the drug Vindesine, one of the vinca alkaloids, were examined on the boron doped diamond (BDD) electrode surface using the Cyclic voltammetry (CV) technique. Quantification was also investigated by square-wave adsoptive stripping (SW-AdS) voltammetry technique. Different supporting electrolytes and different pH values were investigated, and the supporting electrolyte medium and pH value to be studied were determined. The working conditions were optimized and the effects of anionic, neutral and cationic (SDS, TRT X-100, CTAB) surfactants on pH were investigated. Britton-Robinson (BR, pH 2.0) buffer medium containing SDS was chosen as the working medium of the vindesin substance. Observability limit (LOD 0.00675 µM) and detection lower limit (LOQ 0.0225 µM) were calculated in quantification studies performed with SW-AdS voltammetry technique. The applicability of the developed method to the pharmaceutical sample has been tested.