7-12 yaş tip 1 diyabetli çocukların okul yaşantısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting school life of children aged 7-12 with type 1 diabetes
  1. Tez No: 827166
  2. Yazar: HEDİYE İKİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE SEMERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı Tip 1 Diyabetli çocukların okul yaşantısını etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Araştırma, Koç Üniversitesi Hastanesi Pediatri Endokronoloji Polikliniği'nde kayıtlı, 7-12 yaşındaki Tip 1 Diyabet tanılı 100 çocukla yürütüldü. Çalışmanın yürütülmesi için etik kurul, kurum izni, çocuk ve ailelerinden onamlar alındı. Araştırma verileri“Okulda Diyabet Yönetimi: Çocuk Soru Formu”ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare testleri kullanıldı. Çocukların yaşı ile okulda insülin pompa uygulamasında yardım alma durumu arasında bir ilişki vardır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the factors influencing the school experiences of children with Type 1 Diabetes. The study was conducted with 100 children aged 7-12, diagnosed with Type 1 Diabetes, registered at Koç University Hospital Pediatric Endocrinology Clinic. Ethical committee approval, institutional consent, and consent from children and their families were obtained for the study. Research data was collected using the“Diabetes Management at School: Child Questionnaire.”Descriptive statistics and chi-square tests were used for data analysis. There is a relationship between children's age and receiving assistance with insulin pump application at school (p0.05).