Ahmet Cevdet Oran'ın yazılarıyla Lozan Konferansı ve sonrasında Türkiye'nin siyasi/iktisadi meseleleri (1922-1925)
The political and economic issues of Turkey during and after the Lausanne Conference in Ahmet Cevdet Oran's articles (1922-1925)
- Tez No: 827582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERHAN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ahmet Cevdet Oran, 1862-1935 yılları arasında yaşamış, gazeteci ve yazardır. Hayatı hakkında sınırlı bilgiye ulaşabildiğimiz Oran, gazetecilik mesleğinden yetişmiş, İkdam gazetesini çıkarmadan evvel Sabah ve Tercüman-ı Hakikat gazetelerinde tercümanlık yapmıştır. Gazetesini kurduktan sonra onu kısa sürede önemli tiraja ulaştıran Oran, döneminin önemli gazetecilerini gazetesinin bünyesinde bulundurmayı başarmıştır. İkdam gazetesi dilde Türkçülük ve sadeleşmeyi savunmuştur. Buradan hareketle Ahmet Cevdet Bey'in dil ve tarih konusundaki görüşlerinin çıkış noktasına ulaşmak mümkündür. Bu çalışmada Ahmet Cevdet Bey'in 1922-1925 yılları arasında İkdam gazetesinde yayımlanan yazılarından hareketle kendisinin düşüncelerinin tahlil edilmesi amaçlanmıştır. Oran'ın Türk kamuoyuyla paylaştığı düşünceler doğrultusunda, Lozan Konferansı'ndaki bir Türk gazetecinin fikir dünyasına tanık olma fırsatı elde edilmiştir. Türkiye Cumhuriyet'i'nin kuruluşuna giden süreçle beraber Türkiye'nin ilk demokratik adımları Oran'ın Cumhuriyet'e ve demokrasiye dair düşünceleri çerçevesinde incelenmiştir. Takrir-i Sükûn Kanunu'yla beraber sonlandırılan bu süreçte dönemin siyasi ve iktisadi durumu Ahmet Cevdet Bey'in fikir dünyasıyla beraber mercek altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ahmet Cevdet Oran, lived between 1862 and 1935, was a journalist and writer. Limited information is available about his life. Oran, who emerged from the profession of journalism, worked as a translator in the Sabah and Tercüman-ı Hakikat newspapers before founding İkdam newspaper. After establishing his newspaper, Oran managed to gather important journalists of his time within its ranks and quickly achieved significant circulation. The adopted ideology of İkdam newspaper was Turkism, advocating simplicity in language. From this perspective, it is possible to trace the origins of Ahmet Cevdet's views on language and history. This study aims to analyze Ahmet Cevdet's thoughts based on the articles published in İkdam newspaper between 1922 and 1925. Through the ideas shared by Oran with the Turkish public, an opportunity is obtained to witness the worldview of a Turkish journalist at the Lausanne Conference. Along with the process leading to the establishment of the Republic of Turkey, the initial democratic steps of Turkey are examined within the framework of Oran's thoughts on republicanism and democracy. The political and economic conditions of the period, which ended with the Law on the Maintenance of Order, are scrutinized alongside Ahmet Cevdet's intellectual world.