İşe alım yöntemi olarak durumsal yargı testleri ve oyunlaştırma: Bir model önerisi
Situational judgment tests and gamification as a method of recruitment: A model proposal
- Tez No: 827585
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BEYHAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsan kaynaklarının en önemli fonksiyonlarından biri olan işe alım süreci, pozisyona en uygun adayın yerleştirilmesini hedeflemektedir. Bu amaçla adaylar çeşitli süreçlerden geçirilmekte ve bu süreçlerde değerlendirme araçları kullanılmaktadır. Bu araçlardan biri olan durumsal yargı testleri, iş ortamına yakın senaryolar hazırlanarak adayların bu senaryolara verdiği tepkileri değerlendirmektedir. Oyunlaştırma kavramı ise oyun öğelerinin ve oyun tasarım tekniklerinin oyun dışındaki bir şeyi dönüştürmesi ve değiştirmesidir. Bu çalışma kapsamında işe alım sürecinin önemine, yetkinlik kavramına, durumsal yargı testi özelliklerine ve oyunlaştırma kavramına değinilmiş alandaki örnekleri incelenmiştir. Bu bilgiler ışığında alana farklı bir bakış açısı getirmek için oyunlaştırılmış durumsal yargı testi önerilmiştir. Bu öneri üç başlık üzerinden incelenmektedir. Platforma, durumsal yargı testine ve oyunlaştırmaya dair öneriler bu başlıklar arasında yer almaktadır. Önerinin diğer örneklerle karşılaştırması yapılarak kuruma ve adaya faydaları üzerinde durulmuş, kısıtlıklardan bahsedilmiş ve bir sonraki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The recruitment process, one of the most important functions of human resources, aims to employ the most suitable candidate for the position. For this purpose, candidates go through various processes in which assessment tools are applied. By preparing scenarios close to the business environment situational judgment tests, one of these tools, evaluate the candidates' reactions. On the other hand concept of gamification is defined as changing and transforming situations out of the game by exercising game elements and game design techniques. Within the scope of this study, the recruitment process itself with the concept of competence, the characteristics of the situational judgment test and the concept of gamification were examined. In the light of this research, gamified situational judgment test is argued and presented as a new and novel item bringing a different perspective to the field that is examined under three headings as suggestions for the platform, situational judgment tests and gamification. By juxtaposing with the other examples, the benefits of the situational judgement test for the institutions and the candidates were stressed, limitations were mentioned, and suggestions were made for the next studies.