Türkiye'de estetik ve pedagojik bir kavram olarak yaratıcı yazarlık
Creative writing as an aesthetic and pedagogical concept in Turkey
  1. Tez No: 827620
  2. Yazar: RAMIL AHMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAMSAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Yaratıcı yazarlık eğitimi kurmaca ve kurmaca dışı birçok yazın türlerini kapsayan bir disiplindir.“Yaratıcı”kelimesi ile özgünlük, konuya yaratıcı yaklaşım, üretken hayal gücü gibi anlamlar kastedilmektedir.“Yazarlık”kelimesi ise yazma eyleminin neredeyse tümünü kapsamaktadır. Yaratıcı yazarlık hem akademide hem de sivil ortamlarda ilgi ve merak uyandırmaktadır. Türkiye'de yaratıcı yazarlık eğitiminin ilk adımları Sahne Sanatları Fakültelerinde,“Dramatik Yazarlık”başlığıyla atılmıştır. Yaratıcı yazarlık eğitimi, kurmaca ve kurmaca dışı türleri kapsayan geniş bir alan olduğundan sonraları üniversitelerin çeşitli bölümlerinde seçmeli ders olarak açılmıştır. Türkiye'de edebiyat kamuoyunda yaratıcı yazarlık derslerinin ilgiyle karşılandığı gözlemlenmektedir. Günümüzde akademiden bağımsız olarak çeşitli kurumların bünyesinde yaratıcı yazarlıkla ilgili farklı atölyeler, kurslar, seminerler verilmektedir. Yaratıcı yazarlık popüler bir disiplin olsa da Türkiye'de konuyla ilgili literatürün azlığı dikkat çekmektedir. Sahada konuyla ilgili detaylı bir bilimsel değerlendirmenin olmadığını söylemek mümkündür. Çalışmamızda, yaratıcı yazarlıkla ilgili geniş bir literatür taranmış, konunun Batı ve Türkiye'deki durumu incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde yaratıcı yazarlığın ortaya çıkış tarihi, gelişimi, kapsamı ele alınmış, yazı sanatına dair teorik fikirler, anlatıbilimin yaratıcı yazarlıkla temas ettiği noktalar incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de yaratıcı yazarlıkla ilgili yapılan çalışmalar, atölye içerikleri, süreli yayınlarda yer alan tartışmalar, soruşturmalar araştırılmış, akademi dışında yaratıcı yazarlıkla ilgili ders, kurs, atölye, seminerlere değinilmiş, bu eğitimle ilgili çeşitli yazı adamlarının fikirleri bir araya toplanmıştır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de akademik düzeyde yaratıcı yazarlık eğitimi ele alınmıştır. Akademide bu derslerin tarihsel izleğinin ana hatları aktarıldıktan sonra beş üniversite örneğinde program düzeyinde verilen yazarlık derslerinin içeriği, amacı, kaynakları incelenmiştir. Sonuç kısmında ise elde edilen veriler kendi içinde ve yeryer Batı kaynaklarındaki örneklerle karşılaştırılarak değerlendirilmiş, Türkiye'de yaratıcı yazarlık kavramının estetik ve pedagojik durumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Creative writing education is a discipline that encompasses many fictional and non-fiction literary genres. The word“creative”means originality, a creative approach to the subject, and productive imagination. The word“writing”encompasses almost the entire act of writing. Creative writing has received much attention in academia and civil society. The first steps of creative writing education in Turkey were taken in the Faculties of Performing Arts, under the title of“Dramatic Writing”. Since creative writing education is a wide field covering fiction and non-fiction genres, it was later opened as an elective course in various departments of universities. It is observed that creative writing courses are met with interest by the literature public in Turkey. Today, different workshops, courses, and seminars on creative writing are given in various institutions independently of the academy. Although creative writing is a popular discipline, it is noteworthy that the literature on the subject in Turkey is scarce. There are few detailed scientific evaluations of the subject in the field. In our study, a large literature on creative writing was searched and the situation of the subject in the Western country and Turkey was examined. In the first part of the thesis, the history, development, and scope of the emergence of creative writing, the theoretical ideas about the art of writing, and the points where narratology comes into contact with creative writing are examined. In the second part, the studies on creative writing in Turkey, the contents of the workshops, the discussions and investigations in the periodicals were researched, the courses, courses, workshops, and seminars on creative writing outside the academy were mentioned, and the ideas of various writers about this education were gathered. In the third part, creative writing education at the academic level in Turkey is discussed. After the outlines of the historical course of these courses in academia were explained, the content, purpose, and resources of the authorship courses given at the program level in five university examples were examined. In the conclusion part, the data obtained were evaluated by comparing them with the examples in Western sources, and the aesthetic and pedagogical status of the concept of creative writing in Turkey was discussed.