Pretermlerde non-invaziv ventilasyon uygulamasına bağlı burun ve kolumelada oluşan basınç yaralanmasını önlemede hidrokolloid bant kullanımının etkisi
The effect of hydrocolloid tapes to prevent pressure injuries in nose and columela of preterm infants receiving non invasive ventilation
- Tez No: 827804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, preterm bebeklerde non invaziv mekanik ventilasyon (NIMV) uygulamasına bağlı burun ve kolumela bölgesinde oluşan basınç yaralanmalarını önlemede hidrokolloid bant kullanımın etkisini belirlemek amacıyla“randomize kontrollü deneysel tasarım”tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklem grubunu İstanbul'daki bir eğitim araştırma hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde Mayıs 2022- Kasım 2022 tarihleri arasında tedavi gören ve NIMV ihtiyacı olan 56 preterm bebek (Hidrokolloid bant grubu= 28; Kontrol grubu=28) oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Veri Toplama Formu”,“Yenidoğan Cilt Risk Değerlendirme Ölçeği (Neonatal Skin Risk Assessment Scale- NSRAS)”,“Yenidoğan Cilt Durum Skoru (Neonatal Skin Condition Score -NSCS”ve“Basınç Yaralarını Sınıflandırma Skalası (Pressure Injury Staging Scale-PISS)”kullanıldı. Araştırmaya dahil edilen preterm bebeklerin tanıtıcı özellikleri ve cilt riski durumları gruplar arasında benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study was carried out in a“randomised controlled experimental design”to determine the effect of hydrocolloid tapes to prevent pressure injuries in the nose and columella in preterm infants with non-invasive mechanical ventilation. The sample group of the study consisted of 56 preterm infants (Hydrocolloid patch group= 28; Control group= 28) who were treated in the neonatal intensive care unit of a training and research hospital in Istanbul between May 2022 and November 2022 and needed NIMV.“Data Collection Form”,“Neonatal Skin Risk Assessment Scale (NSRAS)”,“Neonatal Skin Condition Score (NSCS)”and“Pressure Injury Staging Scale (PISS)”were used for data collection. The identifying characteristics and skin risk status of preterm infants included in the study were similar between the groups (p>0.05).