Farklı karışım oranlarının yaygın fiğ ve yulaf karışımlarında verim ve yem kalitesine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different mixing ratios on yield and feed quality in common fig and oat mixtures
  1. Tez No: 827816
  2. Yazar: İBRAHİM KAVUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH OKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Bu araştırma Erzurum koşullarında farklı karışım oranlarında yaygın fiğ ve yulaf karışımlarının verim ve yem kalitesine etkilerinin belirlenmesi amacıyla 2022 yılında yürütülmüştür. Yöntem: Araştırma Şansa Bağlı Tam Bloklar Deneme deseninde 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Deneme alanında 3 farklı (Gülhan-Albayrak-Kubilay) yaygın fiğ çeşidi ve 1 adet yulaf çeşidi (Kupa) kullanılmıştır. Yaygın fiğ (F) ve Yulafın (Y) yalın ekimleriyle birlikte 3 farklı karışım oranı (%25 F + %75 Y, %50 F+ %50 Y, %75 F+ %25 Y) olmak üzere toplam 5 konu her bir blok içerisinde rastgele olacak şekilde dağıtılmıştır. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre en yüksek bitki boyu yalın yulaf ekiminden sonra %75F+%25Y (48,13 cm) karışımından, en yüksek kuru ot verimi %75F+%25Y (835,67 kg/da) karışımından, en yüksek ham protein oranı %75F+%25Y (%13,97) karışımından, ADF bakımından en iyi değer %50F+%50Y (%26,77), NDF bakımından %75F+%25Y (%45,54) karışımından elde edilmiştir. Sonuç: Sonuçlar bir bütün olarak değerlendirdiğinde çalışmanın yapıldığı bölge ve benzer ekolojilerde en uygun ve en iyi sonuçları veren karışım oranlarının %75 F + %25 Y olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted in the year 2022 with the aim of determining the effects of common vetch and oat mixtures at different mixing ratios on yield and feed quality under Erzurum conditions. Method: The research was conducted with a Completely Randomized Block Design with 3 replications. Within the experimental area, 3 different common vetch varieties (Gülhan, Albayrak, Kubilay) and 1 oat variety (Kupa) were used. Alongside the sole plantings of common vetch (F) and oat (Y), a total of 3 different blending ratios (25% F + 75% Y, 50% F + 50% Y, 75% F + 25% Y) were randomly distributed within each block, comprising a total of 5 treatments per block. Findings: According to the obtained results, the highest plant height was achieved from the 75%F + 25%Y (48.13 cm) mixture, the highest dry forage yield came from the 75%F + 25%Y (835.67 kg/ha) mixture, the highest crude protein content was obtained from the 75%F + 25%Y (13.97%) mixture, the best ADF value was observed in the 50%F + 50%Y (26.77%) mixture, and for NDF, the best value was obtained from the 75%F + 25%Y (45.54%) mixture. Results: When the results are evaluated as a whole, it can be concluded that in the region where the study was conducted and in similar ecologies, the most suitable and best performing mixing ratio is 75% common vetch (F) + 25% oat (Y) mixture.