What are the factors that affect the female directorship in higher educational institutions? A descriptive research study of Türkiye private and public universities
Yükseköğretim kurumlarında kadın müdürlüğü etkileyen faktörler nelerdir? Türkiye özel ve kamu üniversitelerine yönelik açıklamalı bir araştırma çalışması
- Tez No: 827897
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. BENGİ YANIK İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz dünyasında kadınlar her alanda önemli rol oynuyor; Kadınların eğitim sektöründeki rolü çok önemlidir. Yüksek öğretim sistemi, genç neslimizin geleceğini inşa etmeye yardımcı olur; Yüksek Öğrenim kurumları eğitim sağlar, ancak öğrencilere kariyerlerinde yardımcı olacak pratik bilgiler sağlama eğilimindedirler. Üniversitede kadınların katılımı da inanılmaz; ayrıca öğrencilerin gelişiminde rol oynuyorlar. Mevcut çalışma, Türk üniversitelerinde kadın yöneticilerin rolünü keşfetmeyi amaçlamaktadır. Ve akademisyen olarak ne kadar katkıda bulunuyorlar. Çalışmanın amacı, Türk üniversitelerinde kadın yöneticilerin karşılaştığı zorlukları keşfetmektir. Bu araştırma için nitel bir araştırma yöntemi yürütüyoruz. Ayrıca Türkiye'deki üniversitelerden veri topladık ve buna göre sonuçlar çıkardık. 2022 yılı için Üniversite Konseyi'nden toplanan ayrıntılı bilgileri kullanarak, bir fakültede kadın dekan olma şansını tahmin etmek için logit regresyon analizi kullanıyoruz. Bağımsız değişken olarak üniversite türü (kamu veya özel), akademisyen oranı, üniversitenin ili, fakülte türü ve üniversitenin kuruluş yılı kullanılmıştır. Sonuçlar, her iki yordayıcının anlamlı değerine bağlı olarak, tesisteki kadın akademisyen sayısı ve toplam akademisyen sayısının eğiminin anlamlı olduğunu göstermektedir. Her iki bağımsız değişken de bağımlı değişkenleri iyi bir şekilde yordamaktadır. Ayrıca, araştırma çalışmasının sonuçları bağımsız değişkenler olan cinsiyet farkı, aile ve toplum baskısı, diğer sorumluluklar ve özel ve devlet üniversitelerindeki ortamın üniversitelerde ve üniversitelerde kadın dekan olma olasılığı üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. yönetmen seviyesi. Kadın dekanların vakıf üniversitelerindeki oranı artıyor, devlet üniversitelerinde ise sayıları düşük. İller itibarıyla her iki üniversite türünde de İzmir ve Ankara kadın dekan sayısının fazla olduğu üniversitelerin başında gelmektedir. Özel üniversitelerdeki ortam, güvenlik ve asayişin sağlanması, kadınların kariyerlerini müdürlük düzeyinde sürdürmeleri için güvenli görünmektedir. Dolayısıyla eğitim bilimlerinde kadın dekan oranı ve olasılığı diğer bölüm ve alanlara göre yüksek ve fazladır.
Özet (Çeviri)
In today's world, women are playing an important role in all fields; the role of women in the education sector is crucial. The higher education system helps build the future of our young generation; Higher Education institutes provide education, but they tend to provide practical knowledge that will help students in their careers. In university, women's participation is also incredible; they are also playing their part in the development of students. The current study aims to explore the role of Female directors in Turkish universities. And how much they are contributing as academicians. The study's objective is to explore the challenges faced by Female directors in Turkish universities. For this research, we are conducting a qualitative research method. Moreover, we have collected data from Turkish Universities and drawn results accordingly. Using detailed information gathered from the University Council for the year 2022, we use logit regression analysis to estimate the chances of having a Female dean in a faculty. As independent variables, we use the type of university (public or private), the ratio of academicians, the province of the university, the type of faculty, and the foundation year of the university. The results show that the slope of the number of Female academicians in the facility and the total number of academicians is significant, based on the significant value of both predictors. Both independent variables predict the dependent variables well. Moreover, the results of the research study reveal that the independent variables, gender difference, family and societal pressure, other responsibilities, as well as the environment in private and public universities imposes a greater impact on the probability of Female dean in the universities and at director level. The ratio of Female deans in private universities is increasing and in public universities their number are low. With respect to cities Izmr and Ankara are leading ones to have more Female dean in the both type of universities. The environment, security, and maintenance of law and order in private universities seem seems safe and secure for Females to pursue their careers at the Directorship level. So, the percentage and probability of Female deans in educational sciences are high and greater as compared to other departments and fields.