Müzikli ve müziksiz yazma çalışmalarının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin yazmaya yönelik tutum, kaygı ve yaratıcı yazma becerileri üzerindeki etkisi
The effect of writing with and without music on primary school 4th grade students' attitudes towriting, anxiety and creative writing skills
- Tez No: 828018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHAT BURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada müzikli yazma çalışmalarının ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma kaygısı, yazma tutumu ve yaratıcı yazma becerileri üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmada gerçek deneysel desenlerden son-test kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Antalya ili Muratpaşa ilçesi Faruk Tugayoğlu İlkokulunda öğrenim görmekte olan 4-A ve 4-B sınıfı öğrencileri oluşturmaktadır. Öğrenciler seçkisiz olarak seçilerek deney1, deney2 ve kontrol olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. 8 hafta boyunca deney 1 grubunda müzikli yazma çalışmaları, deney2 grubunda müziksiz yazma çalışmaları yapılmıştır. Kontrol grubunda ise bir uygulama gerçekleştirilmemiştir. Verilerin toplanmasında Kasap (2019) tarafından geliştirilen 'Yaratıcı Yazma Ürünleri Değerlendirme Ölçeği', Erdoğan (2012) tarafından geliştirilen 'Yazma Tutumu Ölçeği' ve Katrancı ve Temel'in (2018) geliştirdiği 'İlkokul Öğrencilerine Yönelik Yazma Kaygısı' ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için öncelikle betimsel değerler hesaplanmış, Çarpıklık ve Basıklık değerlerine bakılmış ardından da tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis-H testi, Bonferroni ve Tukey testleri yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, deney1 ve kontrol gruplarında ki öğrencilerin yazma tutumu ölçeği son test puan ortalamalarına göre deney1 grubundaki öğrencilerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Yaratıcı yazma ürünleri değerlendirme ölçeğinden alınan son test puan ortalamalarına bakıldığında deney1 ve deney2 grupları ile kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Müzikli yazma çalışmalarının öğrencilerin yazmaya yönelik kaygılarını azaltmada herhangi bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Sonuçta bulgular tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the effect of musical writing activities on primary school fourth grade students' writing anxiety, writing attitude and creative writing skills. In the research, one of the real experimental designs, post-test random design with control group was used. The study group of the research consists of 4-A and 4-B class students studying at Faruk Tugayoğlu Primary School in Antalya province Muratpaşa in the academic year of 2022-2023. The students were randomly selected and divided into three groups as experiment1, deny2 and control. For 8 weeks, musical writing exercises were performed in the experimental 1 group, and non-musical writing activities were carried out in the experimental 2 group. The 'Creative Writing Products Evaluation Scale' developed by Kasap (2019), the 'Writing Attitude Scale' prepared by Erdoğan (2012) and the 'Writing Anxiety for Primary School Students' scale developed by Katrancı and Temel (2018) were used to collect the data. For the analysis of the data, firstly descriptive values were calculated, Skewness and Kurtosis values were checked and then One Way Analysis of Variance, Kruskal Wallis-H test, Bonferroni and Tukey tests were performed. As a result of the research, a significant difference was found in favor of the students in the experimental1 group according to the writing Attitude Scale post-test mean scores of the students in the experimental and control groups. Considering the post-test mean scores obtained from the Creative Writing Products Evaluation Scale, it was seen that there was a significant difference between the experimental1 and experimental2 groups and the control group. It was found that musical writing exercises did not have any effect on reducing students' writing anxiety. Finally, the findings were discussed and recommendations were made.