Klorheksidin'in mezoporlu silika nanoparçacıklara enkapsülasyonu ve antimikrobiyal aktivitesinin incelenmesi
Investigation of the antimicrobial activity of Chlorhexidine encapsulated mesoporous silica nanoparticles
- Tez No: 828183
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN İLKER MEDİNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
daha sonra Günümüzde hastalık tedavilerinde terapötik maddelerden kaynaklanan komplikasyonlar hastalıkların tedavisini zorlaştırmaktadır. Kanser tedavisi sırasında kullanılan bifosfonatlar, hastaların ağız bölgesinde osteonekroz'a sebep olmaktadır. Bifosfonat ilişkili osteonekroz (BON), oral bölgede bulunan mikroorganizmalarında etkisiyle oral bölgede yaralara ve çene boşluklarına sebep olmaktadır. Tez çalışmamızda gelişen komplikasyonları önlemek için antimikrobiyal özellikte nanopartikül geliştirmeyi amaçladık. Geniş yüzey alana etki edebilme yeteneğinde olan mezoporlu silika nanoparçacıklar (MSN) sentezlendi. Antimikrobiyal özellikte olan gümüş nanoparçacıklar (AgNP) sentezlenerek MSN'lara konjuge edildi. Oluşturulan konjugasyonun oral bölgeye etki edebilmesi için ağız çalkalama suyu olarak altın standart kabul edilen antimikrobiyal özellikteki CHX konjugasyona enkapsüle edildi. CHX enkapsülasyon verimi %69,37 olarak saptandı. Oral bölgede gelişen ağız yaralarının önlenmesi için yara kapatıcı ve antimikrobiyal özellikte olan hyaluronik asit, MSN-NH2-Ag-COOH nanoparçacıklara konjugasyon edildi. Konjugasyon verimi %58,27 olarak saptandı. Mueller Hinton Agar'da kültüre edilen Escherichia coli bakterisi üzerinde HA, CHX, Ag, MSN-CHX, MSN-Ag, MSN-CHX-Ag, MSN-CHX-Ag-HA örneklerinin antibakteriyel özellikleri incelendi. Antibakteriyel çalışmalarının sonucunda örneklerin E. coli bakterisi üzerinde başarılı bir şekilde inhibisyon zonları oluşturduğunu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
daha sonra Today, complications arising from therapeutic agents in disease treatments complicate the treatment of diseases. Bisphosphonates used during cancer treatment cause osteonecrosis in the mouth area of patients. Bisphosphonate-associated osteonecrosis (BON) causes wounds in the oral region and jaw cavities with the effect of microorganisms in the oral region. In our thesis study, we aimed to develop nanoparticles with antimicrobial properties to prevent complications. Mesoporous silica nanoparticles (MSN) capable of affecting large surface area were synthesized. Antimicrobial silver nanoparticles (AgNP) were synthesized and conjugated to MSNs. In order for the formed conjugation to affect the oral region, the antimicrobial CHX, which is considered the gold standard as mouthwash, was encapsulated into the conjugation. The CHX encapsulation efficiency was determined as 69.37%. Hyaluronic acid, which has wound closure and antimicrobial properties, was conjugated to MSN-NH2-Ag-COOH nanoparticles to prevent mouth sores developing in the oral region. Conjugation efficiency was found to be 58.27%. The antibacterial properties of HA, CHX, Ag, MSN-CHX, MSN-Ag, MSN-CHX-Ag, MSN-CHX-Ag-HA were investigated on Escherichia coli bacteria cultured on Mueller Hinton Agar. As a result of our antibacterial study, we observed that the samples successfully formed inhibition zones on E. coli bacteria.