Dinaphtho-[2,1-d:1',2'-f][1,3]dithiepine molekül çiftinin moleküler yapılarının teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of the molecular structures of dinaphtho-[2,1-d:1',2'-f][1,3]dithiepine molecular pairs
  1. Tez No: 828189
  2. Yazar: DİCLE GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ ERKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, atropizomer yapıdaki aromatik (Dinaphtho[2,1-d:1′,2′- f][1,3] dithiepin-4-yl)-2,2-dimethylpropan-1-ol ve (Dinaphtho[2,1-d:1′,2′-f][1,3] dithiepin-4-yl)-3,3-dimethylbutan-2-ol molekülleri Gaussian(09) programında, DFT/B3LYP metotları ile 6-31G(d,p) temel baz seti kullanılarak optimize edildi. Yapı parametreleri (bağ uzunluğu, bağ açısı) ve titreşim frekansları hesaplandı. Teorik sonuçlar ile deneysel veriler, karşılaştırma yapmak için aynı tabloya işlendi. FT-IR, UV-Vis ve NMR spektroskopik analizleri yapıldı, sonuçlar kullanılarak grafik ve tablolar oluşturuldu. Moleküllerin orbital enerjilerini belirlemek için HOMO-LUMO hesaplamaları yapıldı ve moleküllerin kimyasal özelliklerini belirlememizi sağlayan elektronik özellikleri tespit edildi. Elde edilen bulgular deneysel verilerle karşılaştırıldı. Kıyaslama yapabilmek için korelasyon grafikleri çizildi. Deneysel verilerle teorik bulguların uyum içinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, atropisomeric aromatic structtured (Dinaphtho[2,1-d:1′,2′- f][1,3] dithiepin-4-yl)-2,2-dimethylpropan-1-ol and (Dinaphtho[2,1-d:1′,2′-f][1,3] dithiepin-4-yl)-3,3-dimethylbutan-2-ol molecules have been optimised on Gaussian(09) programme, with DFT/B3LYP methods using 6-31G(d,p) base set. Structure parameters (bond length, bond angle) and vibration frequency have been calculated. Theorical results and experimental findings have been tabled to the same chart to be able to compare. FT-IR, UV-Vis and NMR spectroscopic analyze have been done; graphs and charts have been created by using these results. To define orbital energy of molecules HOMO-LUMO calculations performed and electronic characteristics (which provides to define chemical structures of molecules) are established. These findings have been compared with experimental data. Correlation graphs have been created to be able to compare. Experimental findings were in paralel with theorical data.