Pilates egzersizlerinin kadın beyaz yakalılarda mesleki tükenmişlik ve vücut farkındalığı üzerine etkisi
The effect of pilates exercises on job burnout and body awareness in female white collars
- Tez No: 828397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİT BAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı pilates egzersizlerinin, kadın beyaz yakalılarda mesleki tükenmişlik ve vücut farkındalığı üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu kapsamda araştırma kapsamına İstanbul ilinde yaşayan ve meslek hayatında en az 5 yılını doldurmuş ve aktif olarak çalışmaya devam eden 30-55 yaş aralığındaki 15 araştırma grubundan ve 15 kontrol grubundan toplam 30 beyaz yakalı kadın dahil edilmiştir. Araştırma verileri Maslach ve Jackson (1981) tarafından geliştirilen ve Ergin (1992) Türkçeye uyarlanan“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve Shields, Mallory ve Simon (1989) tarafından geliştirilen ve Karaca (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan“Vücut Farkındalığı Ölçeği”kullanılarak elde edilecektir. Araştırma sonucuna göre araştırma grubundaki katılımcıların pilates egzersizleri ile mesleki tükenmişlik düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişkinin varlığı tespit edilirken (x̄=3,18; SS= ,518; p≤ 0,05), vücut farkındalığı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu (x̄=3,35; SS= ,566; p≤ 0,05) saptanmıştır. Kontrol grubundaki katılımcıların ise pilates egzersizleri ile mesleki tükenmişlik düzeyleri ve vücut farkındalığı arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır (p>0,05). Sonuç olarak pilates egzersizleri ile mesleki tükenmişlik ve vücut farkındalığı arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu, pilates egzersizi yapan kadın beyaz yakalılarda mesleki tükenmişlik düzeyinin azaldığı ve vücut farkındalığı düzeylerinin ise artış gösterdiği görülmektedir. Tüm hipotezler kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of pilates exercises on job burnout and body awareness in female white-collar workers. In this context, a total of 30 white-collar women living, from 15 research groups and 15 control groups, in the province of Istanbul, who have completed at least 5 years in their professional life and continue to work actively, were included in the study. Research data will be obtained using the“Maslach Burnout Scale”developed by Maslach and Jackson (1981) and adapted into Turkish by Ergin (1992) and the“Body Awareness Scale”developed by Shields, Mallory and Simon (1989) and adapted into Turkish by Karaca (2017). According to the results of the research, there was a negative significant relationship between pilates exercises and job burnout levels of the participants in the research group (x̄=3.18; SD= .518; p≤ 0.05), while there was a positive and significant relationship between body awareness (x̄=3.35; SD= .566; p≤ 0.05). It was concluded that there was no significant relationship between pilates exercises and job burnout levels and body awareness of the participants in the control group (p>0.05). As a result, it is seen that there is a significant relationship between pilates exercises and job burnout and body awareness, the level of job burnout decreases and the level of body awareness increases in female white-collar workers who do pilates exercises. All hypotheses were accepted.