7-10 yaş grubu çocuklarda kara antrenmanının serbest ve sırtüstü teknikle yüzme sürelerine etkileri
Effects of dryland training on freestyle and backstroke techniques' swimming time in children aged 7-10 years
  1. Tez No: 828566
  2. Yazar: GÖKAY İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUTAR, DOÇ. DR. MEHMET KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapılan bu çalışmada 7-10 yaş grubu çocuklarda kara antrenmanların serbest ve sırtüstü teknikle yüzme sürelerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Üsküdar Belediyesi yüzme havuzunda düzenli olarak yüzme antrenmanı yapan 14 erkek çocuk katılmıştır. Araştırmaya katılan çocuklar 2 gruba (yüzme antrenman grubu ile yüzme ve kara antrenman grubu) ayrılmıştır. Yüzme grubunda bulunan çocuklar altı haftalık temel yüzme antrenman programına katılmıştır. Diğer grupta yer alan çocuklar yüzme ve kara antrenmanına dahil edilmiştir. Her iki grupta yer alan çocukların antrenman programı öncesinde ve sonrasında 50 m serbest stil ve 50 m sırtüstü yüzme dereceleri test edilmiştir. Gruplar arası ön-test ve son-test yüzme derecelerinin karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem T testi kullanılırken, grup içi ön-test ve son-test karşılaştırılmasında Eşleştirilmiş Örneklen T testi kullanılmıştır. Araştırmada grupların ön-test sırtüstü ve serbest stil yüzme performansları arasında istatistiksel fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate effects of dryland training on freestyle and backstroke techniques' swimming time in children aged 7-10 years. Volunteered 14 boys who regularly practice swimming in Üsküdar Municipality swimming pool participated in the study. They divided into two groups as swimming training group and swimming and land training group. The children in the swimming group participated in the six-week basic swimming training program. The other group were included in the swimming and dryland training. Fifty m freestyle and backstroke swimming performances were tested before and after the training program of the children in both groups. Independent Samples T test was used to compare of the pre- and post-test of swimming performance between the groups. Paired Samples T test was used to compare between pre- and post-test of swimming performance within the group. The results showed that there was no significant difference between the pre-test backstroke and freestyle swimming performances of the groups.