Intergenerational transmission of paternal early maladaptive schemas through intergenerational transmission of parenting styles
Babaların erken dönem uyumsuz şemalarının kuşakaşkın aktarımı: Ebeveynlik biçimlerinin kuşakaşkın aktarımı ve aracı rolü
- Tez No: 828753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR AR KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Erken dönem uyumsuz şemaların çocukluk döneminde ebeveynler tarafından ihmal edilmiş psikososyal ihtiyaçlar yoluyla şekillendiği ve yetişkinlik boyunca kendini sürdürdüğü öne sürülmüştür. Erken dönem uyumusuz şemaların pek çok psikopatoloji ve psikososyal değişkenle olan ilişkisi alanyazında sıklıkla ortaya konmuşken, kuşakaşkın aktarımları oldukça az çalışılmış ve bu çalışmalarda da daha çok annelerden çocuklara olan aktarım incelenmiştir. Güncel çalışma, babalardan çocuklara olan şema aktarımını ele almakta ve babalardaki zedenlenmiş sınırlar-yüksek standartlar şema alanına odaklanmaktadır. Örneklemini 172 ailenin (anne, baba ve 18-25 yaş arası genç yetişkin) oluşturduğu çalışmada, baba ve genç yetişkinler Young Şema Ölçeği-Kısa Form 3 (YŞÖ-KF3) ile Young Ebeveynlik Envanteri'ni tamamlarken, anneler de kontrol değişkeni olarak kullanılmak üzere YŞÖ-KF3'ü tamamlamıştır. Bulgular için basit ve ikili aracı değşken analizleri gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, babalardaki zedenlenmiş sınırlar-yüksek standartlar şema alanının çocuklarda aynı şema alanını ve kopukluk-reddedilmişlik şema alanını anlamlı olarak yordadığı ve çocukların babalarından algıladığı ebeveynlik biçimlerinin bu ilişkilerde aracı değişken olduğu saptanmıştır. Ardından, babaların kendi ailelerinden algıladığı ebeveynlik biçimlerinin çocuklardaki zedenlenmiş sınırlar-yüksek standartlar şema alanı ve kopukluk-reddedilmişlik şema alanlarını yordadığı ve bu ilişkilerde babaların zedelenmiş sınırlar-yüksek standartlar şema alanı ile çocukların babalarından algıladığı ebeveynlik biçimlerinin aracı değişkenler olduğu saptanmıştır. Bulgular ilgili alanyazın ve kuramlar ışığında tartışılmıştır. Güncel çalışmanın babalardan çocuklara olan aktarımı ve görece az çalışılmış bir şema alanını ele almasının yanı sıra, üç kuşağa ait değişkenleri içermesi bakımından ilgili alanyazını zenginleştirmesi ve farklı şema aktarım yollarını ortaya koyarak klinik uygulamalar için bir dayanak olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Early maladaptive schemas are proposed as to be shaped through frustration of core emotional needs during childhood and persist into adulthood by leading psychological and relationship problems. While early maladaptive schemas' associations with various psychopathologies and psychosocial variables are well established in the literature, intergenerational transmission of them has been studied rarely and existing studies mostly focused on mother-to-child transmission. The current study aims to examine schema transmission from fathers to children and focused on a specific schema domain, which is impaired limits and exaggerated standards. 172 families, i.e., fathers, mothers and their young adult children, participated to the study. While fathers and young adults completed Young Schema Questionnaire-Short Form 3 (YSQ-SF3) and Young Parenting Inventory, mothers completed YSQ-SF3 to be used as a control variable. The results revealed that schema domain of impaired limits and exaggertaed standards of fathers is significantly associtaed with the same schema domain and disconnection and rejection schema domain of their children, and adverse parenting styles of fathers reported by their children mediate these relationships. In addition, it was revealed that adverse parenting styles of fathers' own parents are associated with impaired limits and exaggerated standards schema domain and disconnection and rejection schema domain of their children and in these relationships, impaired limits and exaggerated standards schemas of fathers and adverse parenting styles of fathers reported by their children are the mediating variables, respectively. Embodying psychosocial variables from three generations, the current study reveals different pathways for transmission of paternal schemas.