Managing and generating electrical power from municipal solid waste after metals and plastics are extracted for recycling in Baghdad, Iraq
- Tez No: 828788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN SANSARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bağdat'ta katı atık yönetiminin kötüleşmesi sağlık ve çevre. Bağdat şehri, her iki tarafa dağılmış 13 bölgeye ayrılmıştır. Dicle nehrinin. Belediye Katı atık yönetimi kesinlikle Irak'ın en zorlu çevresel zorluklar. Nüfus artışı çöp artışına neden oldu üretim ve sınırlı kapasiteye sahip altyapı üzerinde daha büyük bir yük. daki çatışmadan sonra 2003, belediye katı atık sorunları giderek ciddileşti. Bağdat daha fazlasını elden çıkarıyor insan sağlığına çok az veya hiç dikkat edilmeden yer altı depolama alanlarındaki çöpler ve çevre. 2015-2030 dönemi için, bulgular yıllık beklenen toplam katı atık artıyor. % 2,4'lük nüfus artış hızı kullanılarak, belediye 2030'da Bağdat'ta katı çöp miktarı 6.427.733 ton olacak. Bu artışın yaklaşık olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Yüzde 30. Ülkenin savaş koşulları, etkin altyapı eksikliği ve modası geçmiş atık yönetim sistemi, belediye katı atıkları Irak'ın atıklarından biri haline geldi. kirliliğin ve çevre sorunlarının ana nedenleri. Sürdürülebilir bir yapı oluşturmak ve gelişmiş ulus, sınırlamak için uygun bir süreç yönetim sistemi uygulanmalıdır. belediye katı atık üretimi ve yeniden kullanım için organize bir stratejinin faydalarından yararlanın diğer hizmetlerde geri dönüştürülebilir malzemelerin. Toplama, taşıma, yeniden kullanma, azaltma, bertaraf etme ve yaşam döngüsü değerlendirmesi, bu amaca ulaşmak için esastır. Kentsel katı atıkların artan büyümesi nedeniyle, bu çalışma hızlı bir genel bakış sağlar. atık yönetimi endişeleri. Tez, metodik olarak birkaç belediye çöp yönetimi durumunu tartışmaktadır. İçinde Buna ek olarak tez, katı atıktan enerji üretmek için metodik bir strateji sunuyor. farklı katı atık malzemelerin hesaplanması ve analizi ile tamamlandı.
Özet (Çeviri)
The worsening of solid-waste management in Baghdad poses significant threat to health and environment. The city of Baghdad is split into 13 districts that are dispersed along both sides of the Tigris River. Municipal Solid-waste management is certainly one of Iraq's most challenging environmental challenges. Population development led to a rise in trash generation and a greater burden on infrastructure with limited capacity. After the conflict in 2003, municipal solid waste issues got increasingly severe. Baghdad is disposing of more rubbish in subterranean landfills with little or no regard for human-health and the environment. For the period 2015-2030, the findings indicated that the total expected yearly solid waste is rising. Using the population growth rate of 2.4%, the amount of municipal solid trash in Baghdad in 2030 will be 6,427,733 tons. This rise is anticipated to be around 30 percent. Due to the nation's war circumstances, lack of effective infrastructure, and outdated waste-management system, municipal solid wastes have become one of Iraq's major causes of pollution and environmental problems. To create a sustainable and developed nation, a proper process management system should be implemented to limit municipal solid waste generation and reap the benefits of an organized strategy for the reuse of recyclable materials in other services. A robust municipal waste management system, including collection, transportation, reuse, reduction, disposal, and life cycle evaluation, is essential to achieve this objective. Due to the growing growth of municipal solid wastes, this work provides a quick overview of waste management concerns. The thesis methodically discusses several municipal trash management situations. In addition, the thesis presents a methodical strategy for producing power from solid waste, complete with computation and analysis of different solid waste materials.