Thermal effect reduction in electrical vehicle battery using liquid cooling techniques
- Tez No: 828803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Elektrikli araçlar, EV'lerin enerji depolaması ve elektrik motoruna ve cihazına güç beslemesi için ana kaynak olarak kabul edilen lityum-iyon pilin çalışmasının sınır koşulunu iyileştirmek için yeni teknikler kullandı. Lityum-iyon pilin çalışma sıcaklığı 0 ila 35 ℃ derece arasında başlar, ancak ideal aralık 16 ila 25 ℃ derece arasında başlar. Araştırmacı, hava, sıvı veya hava-sıvı gibi ısı transfer ortamına bağlı olarak veya tekniklere bağlı olarak pil performansını etkileyen ve etkileyen soğutma lityum-iyon pil paketlerini kontrol eden termal yönetim sistemi perspektifindeki değişikliğe odaklanmaktadır. sıvı ceket, soğuk plaka, mikro kanal, serpantin kanallı soğutma plakaları, soğutma sıvısına daldırılmış pil takımları gibi soğutma. tüm bu türler, soğutma sistemini ve pillerin çalışma termal aralığına nasıl yakın tutulacağını tartıştı. Bu araştırmayı ilerletmek için, soğutma sıvısı ortamını kullanarak farklı sıcaklıkları düşürme tekniklerini ve bu teknikleri, pillerin etrafında en iyi soğutma dağılımını elde etmek için tekdüze dağıtım teknikleriyle termal etkiyi azaltmak için geliştirilmiş teknikleri tartışacağız. Mevcut çalışmada, model sonuçlarımız, sıcaklığın birçok farklı deşarj yükünde (1C,0.6C,0.667C,0.7C,0.88C) kontrol edildiğini kanıtladı. C-oranlar Tmax 33.82 °C ve ∆ Tmax =3.18 °'de kontrol edildi C , ortam sıcaklığı (26.5°C).
Özet (Çeviri)
The electrical vehicles were used new techniques to improve the boundary condition for work operation of lithium-ion battery which is consider main source for EV's to storage energy and feeding the power to the electrical engine and appliance of it. The lithium-ion battery has operating temperature start from 0 to 35 ℃ degrees, but the ideal range start 16 to25 ℃ degrees. In the researcher focus on change in perspective of thermal management system that control to the cooling lithium-ion battery packs which is related and effecting on battery performance depending on heat transfer medium such as air, liquid or air-liquid or depending on the techniques of cooling such as liquid jacket, cold plate, micro channel, serpentine channel cooling plates, submerge battery packs in coolant. all these types discussed the cooling system and how maintain the batteries near to operating thermal range. To make this research go forward, we will discuss the techniques of reducing the different temperature by using cooling liquid medium and these techniques improved to reduction the thermal effect by uniform distribution techniques to achieve the best cooling distribution around the batteries. In present work, the our model results proved that the temperature under controlled at many different discharge load (1C,0.6C,0.667C,0.7C,0.88C) C-rates Tmax was controlled at 33.82 °C and ∆ Tmax =3.18 °C , ambient temperature (26.5°C).